IBM i Sun testują nowe technologie

IBM i Sun pracują nad nowymi technologiami, dzięki którym procesory kolejnych generacji będą pracować szybciej i będą konsumować dużo mniej energii niż ma to miejsce obecnie.

Technologia IBM nosi nazwę eFuse. Stosując odpowiednio uformowane małe cząstki elektryczne i specjalne oprogramowanie można budować układy scalone, które zmieniają swoje zachowanie zależnie od zmieniających się potrzeb. Układ potrafi korygować automatycznie wewnętrzną konfigurację, zwiększając w ten sposób swoją wydajność.

IBM implementuje technologię eFuse w swoich procesorach Power5 i systemach obliczeniowych linii eServer.

Zobacz również:

  • HP stawia na pracę zdalną. Wprowadza nowe usługi abonamentowe

Z kolei Sun testuje technologię noszącą nazwę "komunikacja zbliżeniowa". Polega ona na tym, że jeden układ scalony przesyła sygnały bezpośrednio do drugiego układu znajdujące się tuż obok (oddziela je tylko cienka warstwa smaru), zwiększając tym samym szybkość transferu danych w ramach danego systemu. Kolejne zalety rozwiązania to mniejszy pobór energii i możliwość usuwania uszkodzonego układu bez zakłócania pracy innych układów.

Obecnie sygnały są transmitowane między układami scalonymi przez piny i ścieżki miedziane. W przypadku komunikacji zbliżeniowej dwa układy scalone są umieszczane tak blisko siebie, że sygnałów nie trzeba transmitować przez żadne piny czy inne połączenia.

Naukowcy z firmy Sun twierdzą, że po zastosowaniu tej technologii dane można obecnie transmitować między układami scalonymi z szybkością 21,6 Gb/s. Przewidują też, że w przyszłości szybkość tę uda im się zwiększyć nawet do 5 Tb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200