IBM i Samsung twierdzą, że ich przełomowa technologia zapewni telefonom tygodniową żywotność baterii

Nowa konstrukcja półprzewodnikowych tranzystorów pionowych, opracowana przez IBM i Samsung, może pozwolić na o wiele dłuższy czas pracy na baterii. Smartfony zyskają tygodniowy czas pracy? To możliwe.

Baterie do smartfonów w końcu będą lepsze? / Fot. Thirdman, Pexels.com

Baterie do smartfonów w końcu będą lepsze? / Fot. Thirdman, Pexels.com

IBM i Samsung chwalą się nowym przełomem w projektowaniu tranzystorów pionowych. Ich zdaniem może to zmienić branżę półprzewodników i sprawić, że prawo Moore'a zyska kilka lat więcej życia.

Zobacz: JPG to PDF

Zobacz również:

  • LG dołącza do IBM Quantum Network
  • Samsung pokazał swój pierwszy dysk z interfejsem PCIe 5.0
  • Urządzenia 5G pomogą zwiększyć sprzedaż smartfonów o 7,4% w tym roku

Jednocześnie firmy podkreślają, że na odkryciu zyskają przede wszystkim smartfony. Będą mogły zmniejszyć zużycie energii nawet o 85% w porównaniu z obecnymi tranzystorami o żebrowej konstrukcji FinFET, które są stosowane w obecnych chipach.

Nowa konstrukcja pionowa, nazwana Vertical Transport Field Effect Transistors (VTFET), umieszcza tranzystory prostopadle do chipa, a nie poziomo na waflu warstwami. VTFET daje inżynierom szansę na upakowanie większej liczby tranzystorów w danej przestrzeni, niż w przypadku FinFET. IBM uważa, że nowe rozwiązanie zapewni potencjał, aby utrzymać przy życiu prawo Moore'a przez nadchodzące lata.

Projekt został opracowany przez IBM Research we współpracy z Samsungiem. Na blogu IBM czytamy, że "nowe podejście rozwiązuje bariery skalowania poprzez rozluźnienie fizycznych ograniczeń dotyczących długości bramki tranzystora, grubości elementu dystansowego i rozmiaru styków, tak aby każda z tych funkcji mogła zostać zoptymalizowana pod kątem wydajności lub zużycia energii".

VTFET kontynuuje dążenie IBM do projektowania małych układów i podążą za ogłoszeniem w maju br. projektu chipów 2 nm. Firma ma również testowy układ 2 nm, mogący pomieścić 50 mld tranzystorów. Powstał on już w 2017 r.

Sprawdź: Lucky Patcher

Na razie jednak żadna z firm nie pochwaliła się, kiedy pierwsze urządzenia mogłyby trafić na rynek. Niewykluczone jednak, że będzie to już w przyszłym roku.

Inne potencjalne zastosowania nowych rozwiązań, gdzie oszczędzanie energii jest mile widziane, mogą obejmować operacje obliczeniowe takie jak wydobywanie kryptowalut czy szyfrowanie danych. IBM widzi również potencjał w przedłużaniu żywności energooszczędnych komputerów brzegowych, które tworzą Internet rzeczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200