IBM i Microsoft zapowiadają – nasze oferty chmurowe będą ze sobą zgodne

Chociaż obie firmy rywalizują ze sobą ostro na rynku rozwiązań chmurowych, do doszły do wniosku, iż w interesie obu będzie doprowadzenie do tego, aby świadczone przez nie usługi chmurowe były ze sobą zgodne. Dlatego firmy poinformowały, że nawiązują współpracę, dzięki której stanie się to faktem.

Umowa przewiduje, że wiele produktów klasy enterprise firmy Microsoft będzie można uruchamiać w ramach infrastruktur IT oferowanych przez IBM. Będzie to też działać w drugą stronę. I tak np. z usług szeregu kluczowych rozwiązań middleware opracowanych przez IBM będzie można korzystać za pośrednictwem chmury Azure.

"Chmury wpisały się na dobre w krajobraz IT, dlatego należy dążyć do tego, aby były one ze sobą zgodne niezależnie od tego, kto jest ich twórcą”, powiedział – komentując fakt podpisania umowy - Michael Curry (odpowiedzialny w IBM za rozwijanie p[produktów WebSphere).

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Z usług oprogramowania middleware firmy IBM (w tym z takich rozwiązań, jak serwer aplikacji WebSphere, aplikacja Websphere MQ czy baza danych DB2) będzie można już wkrótce korzystać po zalogowaniu się do chmury Azure. To samo dotyczyć będzie rozwiązania IBM noszącego nazwę Pure Application Service.

Z kolei takie rozwiązania chmurowe firmy Microsoft, jak Windows Server czy SQL Server, będą oferowane przez infrastrukturę IBM Cloud. Platforma usługowa Bluemix (IBM) będzie natomiast oferować rozwiązanie .NET (Microsoft).

Użytkownicy będą mogli uruchamiać w środowisku chmurowym IBM Cloud swoje własne wirtualne maszyny oparte na oprogramowaniu Windows Server Hyper-V (hiperwizor).

Obie firmy będą też honorować licencje udzielone użytkownikom przez drugą stronę na używanie oprogramowania, a Microsoft będzie oferować użytkownikom chmury Azure możliwość zakupu (zgodnie z modelem pay-per-use) oprogramowania middleware firmy IBM.

Oczekuje się, że pierwsze efekty porozumienia poznamy bardzo szybko. I tak np. IBM SoftLayer już oferuje szereg rozwiązań firmy Microsoft (takich jak Windows Server czy Hyper-V). Na niektóre zaś (np. na to, aby platforma Bluemix oferowała rozwiązanie .NET), trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200