IBM i MediaTek pracują nad chipsetami mmWave

IBM i MediaTek (tajwański producent układów scalonych) podpisały na trzy lata umowę. Przewiduje ona, że obie firmy opracują chipsety wspierające bezprzewodową technologię, która pozwoli transmitować duże porcje multimedialnych danych (np. filmy o wysokiej rozdzielczości) między odtwarzaczami, telewizorami HD i komputerami PC.

Chipsety (zgodne ze specyfikacją 802.15.3c), będą oparte na opracowanej przez IBM radiowej technologii mmWave, będącej alternatywą dla stosowanych obecnie (w środowiskach PAN; Personal Area Network) połączeń Wi-Fi. IBM pracował nad technologią mmWave cztery lata.

IBM i MediaTek pracują nad chipsetami mmWave
Chipsety mmWave wykorzystują pasmo częstotliwości 60 GHz i mogą transmitować dane nawet do 100 razy szybciej niż w przypadku połączeń Wi-Fi (przesłanie pliku o długości 10 GB może trwać ok. pięciu sekund). Firma zademonstrowała kilka miesięcy temu chipset wspierający połączenia mmWave, pokazując jak układ transmituje w czasie rzeczywistym drogą radiową nieskompresowane obrazy wideo.

Zobacz również:

  • Atos przeniesie swoje usługi do chmury IBM
  • HPE Green Lake dla NSA

Produkcja prototypowych chipsetów IBM oparta jest na technologii 130 nanometrów i na germanku krzemu. Umowa przewiduje, że kolejna generacja chipsetów mmWave będzie oparta na technologii 64 nm. Będą to już układy CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor).

Obie firmy stoją przed nie lada wyzwaniem. Muszą opracować nie tylko chipsety, ale i cały ekosystem wspierający nową technologię. Muszą też przekonać użytkowników, że technologia mmWave może skutecznie rywalizować z innymi bezprzewodowymi rozwiązaniami stosowanymi w środowiskach PAN, takimi jak Wi-Fi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200