IBM i Fujitsu: współpraca na dużą skalę

Japoński koncern Fujitsu oraz IBM rozważają możliwość nawiązania szeroko zakrojonej współpracy, obejmującej rozwiązania sprzętowe i programowe dla klientów korporacyjnych.

Japoński koncern Fujitsu oraz IBM rozważają możliwość nawiązania szeroko zakrojonej współpracy, obejmującej rozwiązania sprzętowe i programowe dla klientów korporacyjnych. Przedstawiciele Fujitsu powiedzieli, że rozmowy z IBM są na razie we wstępnej fazie i obejmują współpracę poszczególnych działów koncernów, a nie fuzję obu podmiotów. "Nasza współpraca ma duże szanse na powodzenie. Fujitsu jest firmą oferującą nie pojedyncze produkty a gotowe rozwiązania. Żadne przedsiębiorstwo nie jest w stanie rozwijać i oferować wszystkich technologii samodzielnie" - wyjaśnia zarząd japońskiego koncernu. Sfinalizowanie porozumienia Fujitsu-IBM spodziewane jest do końca tego roku.

Alians obu koncernów wpłynąłby również na ograniczenie kosztów operacyjnych obu firm i poprawienie ich rentowności. Szczególnie liczy na to japoński producent, który poprzez nawiązanie współpracy z IBM chciałby utrzymać swoją czołową pozycję na rynku korporacyjnym, coraz bardziej zagrożoną ekspansją azjatyckich konkurentów.

Zobacz również:

Fujitsu ogłosił w sierpniu br. plan restrukturyzacyjny, który pochłonie łącznie prawie 2,5 mld USD i wiąże się z redukcją zatrudnienia w wysokości prawie 16,5 tys. osób. W ciągu dwóch najbliższych lat Fujitsu planuje obniżyć koszty stałe o 1,65 mld USD.


TOP 200