IBM finansuje granty dla polskich uczelni

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało 11 tys. USD, a Katedra Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej - 10 tys. USD.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało 11 tys. USD, a Katedra Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej - 10 tys. USD.

ICM - dzięki IBM Faculty Awards - będzie rozwijać nowe techniki programowania równoległego, które są podstawą do tworzenia systemów hybrydowych (jak np. superkomputer Nautilus na ICM). Techniki te mają przyczynić się do przyspieszenia obliczeń i tym samym podwyższenia jakości badań naukowych. Jak mówią przedstawiciele ICM, prowadzone prace pozwolą na symulację zjawisk na nowym poziomie szczegółowości, w krótszym czasie i przy mniejszym zużyciu energii.

"Otrzymany z IBM grant pozwoli nam na zatrudnienie studentów Uniwersytetu Warszawskiego przy projektach związanych z tworzeniem nowych techniki programowania równoległego. Nie będą to duże pieniądze, ale niewątpliwie ciekawe dla nich wyzwanie" - mówi prof. Marek Niezgódka, szef ICM. "Kiedy w zeszłym roku organizowaliśmy warsztaty na ICM przygotowaliśmy dla nich 10 miejsc, tymczasem zgłosiło się 30 osób i to sami najzdolniejsi studenci. Widać, że to co robimy, przyciąga ich do nas" - dodaje.

Planowane praca badawcze na ICM obejmują: prognozowanie pogody, diagnostykę obrazową, astrofizykę, komputerowe wizualizacje, bioinformatykę (więcej o tej dziedzinie nauki w Computerworld 6/2009 z 10 lutego br.), czy symulację przepływu płynów. Krakowskie AGH zamierza zaś prowadzić prace nad dynamicznym zarządzaniem aplikacjami stworzonymi w architekturze SOA (Service Oriented Architecture). AGH pracuje m.in. nad dużym projektem IT SOA. Zacieśnienie współpracy między Akademią Górniczo-Hutniczą nastąpiło po otwarciu przez IBM Laboratorium Oprogramowania w Krakowie.

Łącznie dotąd IBM przyznał granty siedmiu polskim uczelniom na kwotę ponad 50 tys. USD. Pierwsze sześć (dla pięciu uczelni) przyznano w 2006 r. W ich wyniku m.in. na Politechnice Poznańskiej powstało Centrum Kompetencyjne w zakresie rozwoju platformy programistycznej Eclipse. Konkurs Faculty Awards uruchomiono w Polsce pięć lat temu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200