IBM dla niezamożnych

IBM PC Co. wprowadził na rynek rodzinę komputerów osobistych PC 100 przeznaczonych wyłącznie na rynki krajów słabiej rozwiniętych, gdzie użytkownicy są znacznie bardziej czuli na cenę sprzętu niż w USA i krajach zachodnioeuropejskich. Nowe modele są oferowane w Polsce, Czechach, Rosji, a także w Chinach - nie można ich natomiast kupić np. w USA czy Francji.

IBM PC Co. wprowadził na rynek rodzinę komputerów osobistych PC 100 przeznaczonych wyłącznie na rynki krajów słabiej rozwiniętych, gdzie użytkownicy są znacznie bardziej czuli na cenę sprzętu niż w USA i krajach zachodnioeuropejskich. Nowe modele są oferowane w Polsce, Czechach, Rosji, a także w Chinach - nie można ich natomiast kupić np. w USA czy Francji.

Model IBM PC 150 to "rasowy" i markowy komputer w cenie zbliżonej do popularnych składaków. Jest on oferowany w konfiguracjach zawierających procesor Intel od 486SX 25 MHz do 486DX4 100 MHz, a dzięki specjalnej konstrukcji płyty głównej istnieje możliwość rozbudowy (wymiany procesora na inne modele rodziny 486 lub układ OverDrive). Standardowo komputery są wyposażone w 4 MB RAM z możliwością rozszerzenia do 128 MB, za pomocą 4, 8 lub 16 MB modułów pamięci. Jak przystało na nowoczesne konstrukcje, modele PC 150 wyposażono w szybkie szyny grafiki VESA Local Bus, dyski stałe o pojemnościach od 540 MB i wydajne kontrolery typu Enhanced IDE. W proponowanej przez producenta konfiguracji zrezygnowano jedynie z drugiego napędu dyskietek, co pozwoliło na wygospodarowanie wolnych gniazd dla dwóch dodatkowych urządzeń - można więc bez problemu zamontować np. drugi dysk, czytnik CD-ROM, stację dysków floptical lub streamer.

PC 150, zaprojektowany został jako urządzenie dla niezbyt majętnych, ale poważnych użytkowników. Świadczą o tym zastosowane zabezpieczenia komputera przed dostępem osób niepowołanych: zamykana na kluczyk pokrywa napędu dyskietek, hasło pozwalające na odblokowanie dostępu do dysku stałego i włączenie zasilania, możliwość zakazania komputerowi startu bez klawiatury, stacji dyskietek lub monitora, udostępnianie oprogramowaniu numeru identyfikacyjnego maszyny itd. Długa jest także lista systemów operacyjnych, pod kontrolą których urządzenie może pracować (m.in. Windows, NextStep, Solaris, Banyan Vines, OS/2, DEC Pathworks itd.).

Ponadto starym dobrym zwyczajem zarówno PC DOS, jak i Windows 3.1x są w PC 150 preinstalowane fabrycznie, a użytkownik może wykonać 2 komplety dyskietek instalacyjnych tych programów. Służy do tego elegancki i niezawodnie działający program Disk Builder, który formatuje i zapisuje dyskietki. Kompletu oprogramowania firmowego dopełniają QA Plus oraz bogaty zestaw sterowników do karty graficznej. Uruchomienie tak dostarczonego komputera wraz z instalacją trwa ok. 2 minut i trudno tu o popełnienie jakichkolwiek błędów.

PC 150 to komputer stworzony dla tych, którzy preferują pracę w środowisku graficznym. Model ten wyposażono w akcelerator graficzny Cirrus Logic GD-5424 z 1 MB VRAM. Nie trzeba więc długo czekać na wyświetlenie kolejnych fragmentów ekranów. Wygodnej pracy sprzyja też 15", standardowy monitor SVGA wyświetlający obrazy z rozdzielczością do 1024 x 768 punktów w 16 kolorach bez przeplotu.

Z modelem PC 150 wyposażonym w 8 MB RAM pracuje się naprawdę przyjemnie nawet w środowisku Windows 95 czy OS/2 Warp. Komputer działa szybko i jest cichy, gdyż ma dobrze dopasowany zasilacz. Jeśli chodzi o oszczędzanie energii, to PC 150 nie różni się zbytnio od typowego notebooka, udostępniając niemal wszystkie funkcje, łącznie z opcją budzenia się na telefon oraz usypiania z chwilą naciśnięcia wyłącznika sieciowego.


TOP 200