IBM demonstruje możliwości procesora Power6

IBM prezentuje nowe funkcjonalności swojego najnowszego procesora Power6, które pozwalają przenosić w przelocie uniksowe obciążenia z jednego serwera na drugi.

Firma zaprezentowała wymienioną powyżej opcję (której nadała nazwę Live Partition Mobility) w tym tygodniu na konferencji LinuxWorld Conference and Expo (San Francisco).

Premiera procesora Power6 miała miejsce w czerwcu br., ale IBM ujawnił dopiero teraz możliwości serwerów linii System p opartych na tych układach. Opcja Live Partition Mobility pracuje w zwirtualizowanym środowisku i może przenosić w przezroczysty dla aplikacji i systemów operacyjnych sposób całe strony pamięci z jednej partycji na inną. Funkcjonalność można stosować w serwerach pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych AIX (AIX 5.2 i AIX 5.3 oraz wcześniejsze wersje) lub Linux (w tym Red Hat i Novell SUSE Linux)

Zobacz również:

  • Ataki ransomware nadal są popularne

Opcja Live Partition Mobility znajduje się obecnie w fazie testowania beta i będzie dostępna dla użytkowników serwerów System p opartych na układach Power6 jeszcze w tym roku. IBM testuje również tę opcje na serwerach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego AIX-6. Gwoli przypomnienia - Power6 to dwurdzeniowy 64-bitowy procesor, taktowany zegarem o częstotliwości do 4,7 GHz.

Pierwszym serwerem opartym na układzie Power6, jaki IBM wprowadził na rynek, był model System p 570. Big Blue produkuje również serwery System i 570 zawierające procesor Power6. IBM reklamuje System p 570 jako wydajny komputer dla centrów danych, gdzie można go użyć do konsolidowania wielu fizycznych serwerów. Głównymi konkurentami Systemu p 570 będą na rynku takie produkty, jak serwery HP/Integrity (oparte na układach Itanium) czy serwery Sun/SunFire (oparte na układzie UltraSparc T2).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200