IBM dąży do Windows

IBM wprowadza do sprzedaży wydajniejsze systemy AS/400 i RS/6000.

IBM wprowadza do sprzedaży wydajniejsze systemy AS/400 i RS/6000.

Amerykański koncern dostarczy na rynek nowe, ulepszone systemy oparte na RISC-owych , pozycjonowane przede wszystkim jako serwery World Wide Web. Ważnym elementem promocji nowych rozwiązań ma być przystosowanie serwerów do pracy z systemem operacyjnym Microsoftu Windows NT. Serwer AS/400 Advanced Entry 150 oferowany będzie wraz z relacyjną bazą danych IBM DB2/400, narzędziami służącymi do zarządzania wydrukami, obsługi faksów i systemem do wspierania decyzji. Sprzęt wyposażony będzie w najnowszą wersję systemu operacyjnego OS/400 (3.7), mającą wbudowane narzędzia dla WWW. Większość pytanych przez nas polskich informatyków z zadowoleniem przyjmuje zapewnienia IBM o ściślejszej integracji serwerów klasy midrange z Windows NT.

Dla Jaromira Pelczarskiego, dyrektora departamentu informatyki w Pierwszym Polsko-Amerykańskim Banku w Krakowie, najważniejszym elementem nowych rozwiązań oferowanych przez IBM jest integracja systemów klasy AS/400 z sieciami nowej generacji. Otwarcie architektury AS/400 i możliwość wykorzystania protokołu TCP/IP zamiast SNA pozwoliło lepiej przystosować sprzęt do wymagań banku, zwłaszcza w zakresie pracy w wewnętrznej sieci intranet.

Informatycy z zakładów Polmos w Zielonej Górze, którzy korzystają obecnie ze sprzętu klasy AS/400, zamierzają wykorzystać możliwość współpracy systemu ze środowiskiem Windows NT w celu udostępniania sprawozdań zarządowi firmy i prezentacji wyników.

Łatwiejsza obsługa

Nowe, wprowadzane obecnie na rynek, modele serwerów RS/6000 oferowane będą z procesorami 166 MHz PowerPC 604E i systemem operacyjnym AIX w wersji 4.1.5. Produkty umożliwiać mają obsługę systemu operacyjnego Windows NT 4.0. Według przedstawicieli IBM, w przyszłym roku na rynku powinna pojawić się nowa wersja AIX-a 4.2 uzupełniona o serwer Domino Web/Notes produkcji Lotus Development.

W Gospodarczym Banku Wielkopolskim S.A. w Poznaniu Regionalne Centrum Informatyki wdraża obecnie system informatyczny oparty na sprzęcie klasy RS/6000, który służyć będzie do obsługi sieci lokalnej i rozległej. W opinii Pawła Szczepankiewicza, kierownika biura informatyki GBW, bank nie wyklucza w przyszłości wykorzystania maszyn tego typu do zastosowań internetowych.

Jerzy Czechowicz, kierownik ośrodka baz danych w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w którym sprzęt klasy AS/400 służy jako serwer bazy danych meteorologicznych, a na maszynie RS/6000 gromadzone są dane archiwalne, stwierdził, iż bardzo cieszy się z inicjatywy IBM, zmierzającej, do obsługi systemu Windows NT na obu platformach sprzętowych. Informatyk z IMiGW spodziewa się, że w nowych rozwiązaniach obsługa produktu Microsoftu będzie znacznie prostsza.


TOP 200