IBM buduje z wojskiem komputer symulujący pracę ludzkiego mózgu

IBM i U.S. Air Force Research Lab zamierzają zbudować wspólnie superkomputer symulujący pracę ludzkiego mózgu. Będzie to system obliczeniowy bazujący na opracowanej przez IBM architekturze neuromorficznej, której jej twórcy nadali nazwę TrueNorth.

Sercem architektury TrueNorth jest potężny scalak VLSI (Very-Large-Scale Integration (VLSI), który zawiera analogowe układy elektroniczne symulujące pracę ludzkiego systemu nerwowego. Układom tym towarzysza standardowe układy binarne, które pełnią rolę translatora i prezentują procesy zachodzące w mózgu w postaci cyfrowej, czyli jak ciąg bitów.

Jeden procesor TrueNorth zawiera 5,4 mld tranzystorów, które odwzorowują pracę 4096 neuronowych rdzeni. W ten sposób procesor ma postać macierzy składającej się z jednego miliona cyfrowych neuronów, które wymieniają miedzą sobą dane za pośrednictwem 256 mln cyfrowych synaps.

Zobacz również:

Pierwszy układ TrueNorth powstał w laboratoriach firmy IBM w 2014 roku w ramach projektu naukowego noszące nazwę DARPA SyNAPSE. Budowany przez IBM i wojsko superkomputer będzie zawierać 64 mln neuronów i ponad 16 mld tzw. synaps, czyli połączeń sprzęgających neurony w jeden organizm. Ciekawe i zaskakujące jest to, że cały superkomputer będzie pobierać tylko 10 watów mocy, czyli tyle co zwykła żarówka.

Cały System obliczeniowy będzie się składać z wielu superkomputerów umieszczonych w standardowej szafie 4U, w której ogółem będzie się znajdować 512 mln neuronów.