IBM buduje kolejny superkomputer

U.S. Naval Oceanographic Office kupił od IBM superkomputer, który jest od sześciu do ośmiu razy szybszy od podobnych systemów pracujących w tej instytucji. Superkomputer będzie używany do prowadzenia badań oceanograficznych i przepowiadania pogody.

Nowy superkomputer, którego szczegóły IBM ujawnił 27 lipca, jest oparty na 3 tysiącach procesorów Power4+ i pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego AIX Unix. Jego wydajność jest określana na 20 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (20 TFLOPS). IBM zapowiada, że komputer będzie gotowy do użytku we wrześniu br.

U.S. Naval Oceanographic Office eksploatuje obecnie kilka wysoko wydajnych systemów obliczeniowych. Są wśród nich komputery IBM oparte na procesorach Power3 i Power4 oraz systemy wyprodukowane przez firmy Cray, Sun i Silicon Graphics. Ogólna wydajność wszystkich tych systemów wynosi ok. 10 teraflopsów.

Zobacz również:

Obie strony nie ujawniły jak dotąd ceny superkomputera, ale IBM potwierdził, że mamy do czynienia z "dziesiątkami milionów USD".


TOP 200