IBM: beta nowej wersji bazy danych Informix

IBM udostępnił publiczną wersję beta nowego wydania serwera baz danych Informix oraz zapowiedział udostępnienie zintegrowanego pakietu linuksowego dla małego biznesu.

Uaktualnienie Informix Dynamic Server (IDS) nosi nazwę kodową Cheetah. Finalna wersja, planowana na ten rok, ma zawierać nowe mechanizmy dla projektantów aplikacji, lepsze wsparcie hierarchicznej struktury danych i ulepszone możliwości kwerendowania w wielu instancjach bazy danych. Użytkownicy i partnerzy IBM mogą już próbować wersję beta tego oprogramowania, dostępną pod adresem:

http://www-306.ibm.com/software/info/ids/cheetah/index.jsp .

IBM, we współpracy z Novellem, ma oferować tę bazę danych w zintegrowanym pakiecie sprzętu i oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw. Planowany na ten rok pakiet ma zawierać Suse Linux Enterprise Server i serwer IBM xSeries 3105 z procesorami AMD Opteron 1000.

IBM przejął bazę danych Informix w roku 2001. Użytkownicy tej bazy danych chwalili IBM za kontynuowanie projektu IDS i niezmuszanie ich do przejścia na bazę danych DB2. Ale niektórzy krytykowali też IBM za słaby marketing tego produktu i skupianie znacznie większej uwagi na DB2. IBM twierdzi jednak, że projektując Cheetah udowodnił, iż IDS nadal jest dla firmy produktem strategicznym.

Zobacz również:

  • Rząd przyjął projekt o ułatwieniach w budowie szerokopasmowego internetu
  • Jak wybrać magazyn danych w chmurze?

Firma obiecuje znaczące ulepszenia, które mają pomóc w szybszym projektowaniu aplikacji i integracji istniejących aplikacji z IDS. Cheetah obsługuje także model SOA integrowania aplikacji i zawiera nowy kreator minimalizujący przestrzeń dyskową potrzebna do instalacji.

Ostanie większe uaktualnienie IDS (wersja 10) miało miejsce dwa lata temu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200