IBM będzie mocniej wspierał Linuxa

IBM przedstawił plany dotyczące inicjatywy związanej z systemem Linux, w tym stworzenia działu zajmującego się rozwijaniem i nadzorowaniem prac firmy związanych z tą platformą.

IBM przedstawił plany dotyczące inicjatywy związanej z systemem Linux, w tym stworzenia działu zajmującego się rozwijaniem i nadzorowaniem prac firmy związanych z tą platformą.

Nowe plany firmy zakładają wspieranie Linuxa przez wszystkie platformy serwerowe IBM. Ma być też zacieśniona współpraca ze środowiskiem programistów i twórców rozwiązań linuxowych.

Dział poświęcony rozwojowi Linuxa będzie liczył 200 osób, a na jego czele stanie Irving Wladawsky-Berger, od czterech lat pełniący funkcję szefa działu internetowego IBM-a. Dział ten z kolei zostanie zamknięty, a jego zadania przejmie Enterprise Group, kierowany przez Sama Palmisano.

Pierwsze zapowiedzi IBM-a dotyczące wspierania Linuxa miały miejsce prawie dwa lata temu. W nowo przyjętej strategii działania mają skupić się na poprawie interfejsu użytkownika oraz współpracy systemu open-source z innymi środowiskami operacyjnymi obsługiwanymi przez IBM-a, takimi jak AIX, OS/400 czy Windows NT.

Jednym z głównych celów IBM-a jest sprawienie, aby Linux był bardziej przyjaznym środowiskiem dla zainteresowanych jego wykorzystaniem przedsiębiorstw. Jego rosnąca popularność wśród wiodących producentów systemów, zdaniem analityków "zdecydowanie przyspieszy akceptację Linuxa jako poważnej alternatywy dla Windows 2000 i wybranych wersji Unixa". Ponadto, według obserwatorów rynku, coraz większe powodzenie Linuxa, głównie do pracy mniejszych aplikacji, powoduje, że staje się on coraz ważniejszym produktem dla takich potentatów, jak IBM. Dlatego też większość działań IBM związanych z Linuxem prawdopodobnie skupi się na jego integracji z innymi wykorzystywanymi przez niego systemami operacyjnymi.

Dotychczas koncern oferował Linuxa na wybranych modelach unixowych serwerów RS/6000, AS/400 i opracował modyfikacje kodu źródłowego, pozwalające na jego pracę z systemami mainframe S/390. Poza tym IBM już wcześniej podpisał porozumienia z czterema wiodącymi dystrybutorami Linuxa, w tym z Red Hat i Calderą.