IBM Watson: z teleturnieju Jeopardy do służby zdrowia

Firmy IBM i Nuance Communications rozpoczynają prace nad wykorzystaniem technologii analitycznych systemu Watson w opiece zdrowotnej.

Wspólne prace badawcze mają na celu komercjalizację możliwości analitycznych systemu komputerowego Watson w opiece zdrowotnej. W lutym 2011 r. system IBM Watson wygrał pojedynek z ludźmi w teleturnieju Jeopardy!, w którym należy zadawać odpowiednie pytania do wskazanych odpowiedzi.

W rozpoczętym projekcie badawczym wykorzystany będzie szereg technologii IBM - m.in. Deep Question Answering, Natural Language Processing czy Machine Learning - z rozwiązaniami Nuance w zakresie rozpoznawania głosu i rozumienia języka medycznego (Clinical Language Understanding). Wspólne rozwiązania IBM i Nuance zostaną wykorzystywane do diagnozowania i leczenia pacjentów oraz dostarczania szpitalom i lekarzom bieżącego dostępu do krytycznych informacji. Pierwsze efekty współpracy będą dostępne za 18-24 miesięcy.

W projekcie wezmą udział również Centrum Medyczne Uniwersytetu Columbia oraz Wydział Medycyny Uniwersytetu w Maryland. Lekarze z Uniwersytetu Columbia pomagają zidentyfikować krytyczne miejsca w praktyce medycznej, gdzie przydać się może technologia Watsona, a lekarze z Uniwersytetu Maryland pracują nad znalezieniem najlepszego sposobu, w jaki technologia tego typu mogłaby wchodzić w interakcje z lekarzami zapewniając maksymalną pomoc.

Umiejętność Watsona do analizowania znaczenia i kontekstu ludzkiej mowy, oraz do szybkiego przetwarzania informacji w celu znalezienia precyzyjnych odpowiedzi, może pomóc lekarzom, odnaleźć kluczowe informacje ukryte w ogromnych bazach danych i zaoferować niebrane dotąd pod uwagę odpowiedzi, które pomogą zweryfikować ich pomysły lub hipotezy.

"Zakładamy, że lekarze przed wystawieniem diagnozy, będą mogli korzystać z technologii analitycznej Watsona, w połączeniu z rozwiązaniami Nuance w zakresie głosu i rozumienia języka medycznego, aby szybko przeanalizować wszystkie powiązane informacje, materiały, analogiczne przypadki i dane z literatury medycznej, uzyskując informacje z większej niż dotychczas liczby potencjalnych źródeł. To mogłoby pomóc pracownikom służby zdrowia w prawidłowej diagnozie i doborze odpowiedniego leczenia" - mówi Filip Łapiński, Business Analytics and Optimization Leader w IBM Polska.

"Technologia analityczna Watsona może pomóc w stworzeniu nowej generacji elektronicznych systemów rejestrów medycznych i komputerowych narzędzi diagnostycznych i wspierania decyzji" - mówi dr Eliot Siegel, dyrektor Laboratorium Badawczego ds. Technologii Badań Obrazowych na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Maryland. "Uważamy, że ta inicjatywa ma potencjał, aby zapoczątkować nową erę wspomaganej komputerowo, spersonalizowanej opieki zdrowotnej, poprawiając dokładność diagnoz, wydajność i bezpieczeństwo pacjentów" - dodaje.

"Watson ma potencjał, aby pomóc lekarzom ograniczyć czas potrzebny na prawidłową ocenę i diagnozę stanu pacjenta" - powiedział dr Herbert Chase, profesor medycyny klinicznej z Kolegium Lekarzy i Chirurgów Uniwersytetu Columbia. "Uważamy również, że Watson może pomóc lekarzom zapewnić pacjentom spersonalizowane sposoby leczenia, które byłyby dostosowane do ich indywidualnych potrzeb" - dodaje.

Zgodnie z umową, IBM i Nuance będą wspólnie inwestować w wieloletnią inicjatywę ukierunkowaną na zastosowanie technologii Watsona do pomocy w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów oraz rozwijanie następnej generacji technologii języka naturalnego. Nuance zajmie się komercjalizacją rezultatów tej współpracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200