IBM Power10 napędza modernizację infrastruktury w kierunku cyfrowej transformacji przedsiębiorstw

Foto: freepik / benzoix

Materiał promocyjny Przedsiębiorstwa mogą wykorzystać platformę IBM Power10 do obsługi kluczowych systemów biznesowych oraz nowoczesnych aplikacji cloud-native w ramach hybrydowej infrastruktury łączącej lokalne centra danych, brzeg sieci oraz zasoby chmur publicznych, z ujednoliconym zarządzaniem oraz możliwością przenoszenia systemów między tymi środowiskami.

Wysoka wydajność, elastyczność oraz niezawodność to powody, dla których organizacje z sektorów o krytycznym znaczeniu od lat wybierają systemy IBM Power do obsługi najbardziej wymagających obciążeń, takich jak SAP HANA czy Oracle. Najnowsza, oparta o procesory Power10, odsłona serwerów otwiera nowe możliwości w zakresie budowy infrastruktury hybrydowej, dostarczania natywnych aplikacji chmurowych (cloud-native) oraz szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw zakłada włączanie w procesy biznesowe innowacyjnych technologii z zakresu chmury obliczeniowej, analityki danych czy AI/ML. Aby sprostać tym wyzwaniom, działy IT stają przed wyzwaniem modernizacji infrastruktury, aby była gotowa do obsłużenia nowego typu obciążeń, w tym tworzenia i dostarczania natywnych aplikacji korzystających z technologii specyficznych dla chmury.

IBM Power10, w połączeniu z rozwiązaniem Red Hat OpenShift, umożliwia zbudowanie hybrydowej infrastruktury pozwalającej na uruchamianie podstawowych systemów dziedzinowych w maszynach wirtualnych oraz nowoczesnych aplikacji chmurowych w kontenerach. Wszystko to z zachowaniem wysokiej wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa jakie oferuje system IBM Power. Red Hat OpenShift umożliwia uruchamianie i przenoszenie obciążeń między centrami danych, brzegiem sieci a chmurami publicznymi, dostarczając ujednolicone mechanizmy i narzędzia zarządzania hybrydowym środowiskiem. W rezultacie infrastruktura przedsiębiorstw staje się de facto agnostyczna wobec konkretnych dostawców chmury, czy samej technologii.

To jeden z kierunków modernizacji cyfrowej przedsiębiorstw, kiedy - niezależnie od powodów: uregulowania prawne, złożoność infrastruktury, spuścizna technologiczna - pełna migracja do chmury publicznej nie jest właściwa. Kiedy organizacje poszukują rozwiązań pośrednich, infrastruktura hybrydowa pozwala im zaadresować aktualne potrzeby przy zachowaniu innowacyjności wynikającej z możliwości sięgania po najnowsze trendy technologiczne.

Infrastruktura hybrydowa to jeden z kierunków modernizacji cyfrowej przedsiębiorstw, kiedy pełna migracja do chmury publicznej nie jest właściwa.

Red Hat OpenShift stanowi komercyjną implementację Kubernetes dla rozwoju, obsługi i dostarczania nowoczesnych aplikacji chmurowych. Platforma zapewnia zintegrowane środowisko konteneryzacji wraz z narzędziami zarządzania pełnym cyklem życia aplikacji, w tym możliwością przenoszenia obciążeń w ramach infrastruktury hybrydowej. Red Hat OpenShift transparentnie łączy różne światy przetwarzania danych. Organizacje mogą tworzyć i wdrażać aplikacje w lokalnych centrach danych, na brzegu sieci lub chmurze publicznej, w tym środowiskach multicloud budowanych w oparciu o zasoby największych hiperskalerów. Platforma odzwierciedla założenia przetwarzania rozproszonego, w którym stos programowy ukrywa warstwę obliczeniową, dostarczaną w różnych modelach i na bazie różnych technologii.

Każda firma wymaga solidnego fundamentu do obsługi swoich systemów. IBM Power10 umożliwia kolokację istniejących maszyn wirtualnych z systemami AIX, IBM oraz Linux z uruchamianymi w kontenerach aplikacjami natywnymi dla chmury. Architektura ta zapewnia niskie opóźnienia w komunikacji między aplikacjami przedsiębiorstwa. Jednocześnie, kolokacja różnego typu obciążeń w ramach jednego środowiska pozwala na efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów sprzętowych, w tym na ograniczenie liczby fizycznych serwerów. Administratorzy mogą dynamicznie przydzielać zasoby procesora oraz pamięci i w ten sposób reagować na zmiany w zapotrzebowaniu na moc obliczeniową. Systemy mogą być migrowanie między hostami bez przerywania pracy, co pozwala na zaplanowanie dostępności środowiska obliczeniowego z przestojem poniżej dwóch minut rocznie.

IBM Power10 umożliwia kolokację istniejących maszyn wirtualnych z systemami AIX, IBM i oraz Linux z uruchamianymi w kontenerach aplikacjami natywnymi dla chmury. Architektura ta zapewnia niskie opóźnienia w komunikacji między aplikacjami przedsiębiorstwa.

Platforma IBM Power10 została zaprojektowana z myślą o obsłudze nowoczesnych aplikacji, w tym z obszaru sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (AI/ML). Wsparcie dla sprzętowej akceleracji MMA (Matrix Math Accelerator) w procesorach Power10 zapewnia nawet kilkukrotnie szybsze wnioskowanie AI, niż w modelach poprzedniej generacji. Modele sztucznej inteligencji, wytrenowane na serwerach x86 i zapisane w formacie ONNX (Open Neural Network Exchange), mogą być wdrażane na serwerach IBM Power10 bez konieczności zmiany kodu. Co więcej, IBM zoptymalizował biblioteki matematyczne tak, aby aplikacje pisane w Pythonie z wykorzystaniem frameworków PyTorch czy TensorFlow, mogły już dzisiaj korzystać z przyspieszenia oferowanego przez cztery jednostki MMA w każdym rdzeniu procesora Power10.

Poprzednia generacja – IBM Power 9 – była numerem 1 w świecie najpotężniejszych superkomputerów TOP500 przez 2 lata.

IBM Power10 ze sprzętową akceleracją MMA zapewnia nawet kilkukrotnie szybsze wnioskowanie AI, niż w modelach poprzedniej generacji.

Czy wiesz, że dla złożonych modeli językowych, w szczytowym obciążeniu 40 jednoczesnych użytkowników, IBM Power S1022 pozwala przetworzyć nawet 42% zapytań wsadowych na sekundę więcej w porównaniu z serwerami x86, przy opóźnieniach wnioskowania poniżej jednej sekundy? [1]

W drodze ku cyfrowej transformacji organizacje będą chciały wdrażać natywne dla chmury aplikacje z zakresu sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy czy analityki danych w czasie rzeczywistym. Nie mogą przy tym zapominać o modernizacji i integracji infrastruktury dla obsługi podstawowych systemów biznesowych. Red Hat OpenShift wraz z IBM Power10 zapewniają stos technologiczny do obsługi hybrydowych obciążeń uruchamianych w lokalnych centrach danych, na brzegu sieci oraz w chmurach publicznych. Bez rezygnacji z wydajności, elastyczności, niezawodności i bezpieczeństwa zapewnianego przez rozwiązania IBM Power.

 

 

    Marcin Gregorczyk 

    Senior Infrastructure Engineer

 

Dr inż. Marcin Gregorczyk kieruje w Goldenore zespołem infrastrukturalnym. Od ponad 20 lat związany jest z systemem operacyjnym Linux – szczególnie dystrybucją RHEL. Od 15 lat zajmuje się też technologiami związanymi z IBM POWER (AIX, PowerVM, PowerHA). Z powodzeniem łączy też te technologie uruchamiając RHEL na Powerze, w rezultacie otrzymując najlepszy system operacyjny na najlepszej platformie. Posiada m.in. tytuł RHCA – Red Hat Certified Architect lvl XI. Jest instruktorem i egzaminatorem autoryzowanych kursów związanych z RHEL.

 

 

Materiał pochodzi od partnera:

Goldenore to wiodący dostawca rozwiązań przetwarzania danych w czasie rzeczywistym wykorzystujących technologie analityczne, sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe.

Planujesz modernizację swojej infrastruktury IT?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

 

 


[1] Top 5 reasons to run AI workloads on IBM Power. Link: ibm.com/downloads/cas/VAJDRW18

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]