IBM PS/1 dla najlepszej szachistki EURODISNEYA

W siedzibie IBM Polska w Warszawie odbyło się 11 marca br.wręczenie komputera PS/1 Alinie Tarachowicz, złotej medalistce I Mistrzostw Europy Dzieci w Szachach Szybkich, w kategorii uczestników do 12 lat.Imprezę sponsorowali IBM i EURODISNEYA.

W siedzibie IBM Polska w Warszawie odbyło się 11 marca br.wręczenie komputera PS/1 Alinie Tarachowicz, złotej medalistce I Mistrzostw Europy Dzieci w Szachach Szybkich, w kategorii uczestników do 12 lat.Imprezę sponsorowali IBM i EURODISNEYA.

Mistrzostwa odbyły się pod koniec grudnia ub.r. w Parku Euro Disneyland pod Paryżem. 121 reprezentantów z 35 krajów startowało w dwóch kategoriach wiekowych (do 12 i do 14 lat). W konkurencji drużynowej (2 chłopców i 2 dziewczęta) Polska odniosła duży sukces zajmując 1 miejsce (1 złoty i 1 brązowy medal indywidualnie). Zwycięstwo to nie było zaskoczeniem, gdyż w polskiej ekipie było dwoje medalistów mistrzostw w normalnych szachach. Przed dwoma laty Alina Tarachowicz zdobyła mistrzostwo Europy, a Iweta Radziewicz (brązowa medalistka w szybkich szachach do lat 14) mistrzostwo świata - obie do lat 12.

Zwycięzcy turniejów indywidualnych otrzymali ufundowane przez IBM komputery PS/1 wraz z oprogramowaniem The Disney Software Collection.

Szachy szybkie (active chess) stały się popularne na początku lat 80. Różnią się od zwykłych zawodów tempem gry. Każdy z partnerów ma zaledwie 30 min. na całą partię (w zwykłych - 2 godz. na 40 posunięć). Cały turniej można rozegrać w ciągu dwóch dni. Mimo nieco niższego poziomu gry ta forma turnieju jest znacznie bardziej atrakcyjna dla kibiców, telewizji oraz... dla komputerów, które w tego typu zawodach odnoszą coraz większe sukcesy.

IBM za jedną z form promocji uważa sponsorowanie sportu. Od wielu lat jest ściśle związany z organizacją Igrzysk Olimijskich, a jego ekrany dotykowe można było podziwiać zarówno w Barcelonie, jak i w LilleHammer.

Od niedawna IBM sponsoruje także szachy - dyscyplinę sportową chyba najbardziej związaną z komputerami. Trzy lata temu firma ta zatrudniła autorów szachowego programu Deep Thought (działającego na wieloprocesorowym komputerze Cray), który zwyciężył w mistrzostwach świata stacjonarnych komputerów szachowych. Deep Thought przegrał co prawda mecz z Garry Kasparowem, aktualnym mistrzem świata, ale IBM wierzy, że twórcom programu uda się do 2000 r. opracować wersję nie do pokonania przez człowieka. Przeznaczenie na badania 1 mln USD rocznie oznacza, że IBM traktuje ten problem poważnie. Gdyby naukowcom udało się odnieść sukces, to byłoby to dowodem na to, że komputer może zastąpić człowieka także w dziedzinie problemów heurystycznych, tzn. takich dla których nie można znaleźć dokładnego rozwiązania w czasie rzeczywistym i trzeba zadowolić się rozwiązaniem przybliżonym. A to niewątpliwie przyczyniłoby się do umocnienia wiodącej roli IBM na rynku komputerowym.


TOP 200