IBM/Lotus: plany uaktualnień Notes/Domino

W ciągu kolejnych 12 miesięcy IBM/Lotus udostępni zestaw uaktualnień zapewniających nowe możliwości produktom Notes/Domino, Sametime, Connections i LotusLive.

W cieniu wieloletniego projektu , zmierzającego do stworzenia struktury integrującej i lokalne przetwarzanie, firma planuje uaktualnienia istniejących produktów, które mają zapewnić mechanizmy i komponenty pasujące do tego projektu.

Notes po w wydaniu 8.5.2, zaplanowanym na ten rok, zostanie w pełni uaktualniony pod kątem projektu Vulcan. Użytkownicy Notes/Domino, którzy wymienią wersję 8.5.1 na kolejne wydanie będą mogli wykorzystać zalety mechanizmów Vulcan, kiedy projekt pojawi się w postaci platformy w roku 2011. Firma udostępniła także Lotus Protector for Mail Encryption, który rozszerza wbudowana w Notes szyfrowanie o technikę PGP.

W obszarze Notes online, firma wprowadza LotusLive Notes i zamierza dostarczać tę wielodzierżawną usługę hostowaną w drugiej połowie br. Wersja beta ma pojawić się za kilka miesięcy. LotusLive Notes będzie zintegrowana z Sametime i zoptymalizowana dla wersji cloud i lokalnej, z wsparciem synchronizacji usług katalogowych pomiędzy nimi, oraz z dostępem do aplikacji Domino. Ponadto wiosną ma być dostarczona wersje beta uaktualnienia do LotusLive iNotes - "lekkiej" aplikacji pocztowej wprowadzonej w ubiegłym roku.

Uaktualnienie aplikacji Symphony do wersji 2.0 zaplanowano na drugi kwartale br. Pojawi się też kolejna wersja Quickr, ściślej powiązana z Domino 8.5.1 i wspólnym interfejsem administracyjnym.

Kolejna wersja Connections, zestaw oprogramowania dla sieci społecznościowych, planowana jest na drugą połowę br. Noszący nazwę kodową Lotus Connections Next, będzie skupiał się na mechanizmach zgodności, integracji funkcjonalności mobilnej oraz rozszerzonym profilowaniu użytkowników. To nowe wydanie uzyska też przeglądarkowy interfejs.

Aplikacja Sametime będzie miała dwa uaktualnienia w br. W pierwszej połowie roku będzie to dodatkowa platforma klienta i Sametime Unified Telephony - klient synchronizacji z Notes/Domino 8.5. W drugim uaktualnieniu Sametime 8.5.x uzyska zarządzanie pasmem, precyzyjną kontrolę dostępu i bardziej elastyczne przejście przez zaporę ogniową.


TOP 200