IBM: Lotus Symphony dajemy bezpłatnie

Niebawem pakiet aplikacji biurowych Lotus Symphony - część platformy Lotus Notes/Domino 8 - będzie nieodpłatnie dostępny na stronie IBM.

Niebawem pakiet aplikacji biurowych Lotus Symphony - część platformy Lotus Notes/Domino 8 - będzie nieodpłatnie dostępny na stronie IBM.

Krok ten stawia IBM w jednym rzędzie m.in. z Sun i Google, które konkurują z Microsoftem na rynku oprogramowania biurowego. IBM zapowiedział również wsparcie dla społeczności open source, pracującej nad rozwojem pakietu OpenOffice.

Narzędzia wchodzące w skład pakietu Lotus Symphony to m.in. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji. Aplikacje Lotus Symphony mają obsługiwać zarówno formaty Microsoftu, jak i OpenDocument, wywodzący się z OpenOffice. Jednocześnie 35 inżynierów IBM dołączyło do grupy pracującej nad pakietem OpenOffice.

Wsparcie ze strony IBM może okazać się bardzo ważne dla zwiększenia popularności pakietów biurowych opartych na licencjach open source. "Na rynek darmowych pakietów biurowych z całym dobrem inwentarza wkracza IBM - ze swoją marką, wsparciem technicznym i usługami dodatkowymi" - mówi Melissa Webster, analityk IDC. Podobnego zdania są przedstawiciele kierownictwa IBM. Porównują zaistniałą sytuację ze stanem rzeczy sprzed 7 lat, kiedy to IBM zaoferował wsparcie twórcom systemu operacyjnego Linux. Działanie to spopularyzowało Linuxa jako platformę serwerową, konkurencyjną wobec rozwiązań Microsoftu.

IBM: Lotus Symphony dajemy bezpłatnie

Wojciech Kroczak

IBM ma również nadzieję, że jego decyzja przyczyni się do "przyspieszenia wymiany informacji pomiędzy firmami oraz wykorzystania otwartych formatów zapisu danych, które mogą być poprawnie odczytywane, niezależnie od wykorzystywanego programu". Format OpenDocument został w zeszłym roku zatwierdzony przez organizację ISO, jako zgodny z regulacjami dotyczącymi standaryzacji. Microsoft, który ma własny otwarty format zapisu - Office OpenXML - także starał się o uznanie go za międzynarodowy standard. Jego podanie zostało jednak odrzucone. Niezależnie od tego eksperci ostrzegają, że pełnej kompatybilności pomiędzy pakietem Office i aplikacjami typu OpenOffice nie da się zachować bez naruszenia praw autorskich. Tekst będzie co prawda odczytywany poprawnie, jednak mogą wystąpić problemy z formatowaniem i czcionkami.

Analitycy zgodnie twierdzą, że aby rzeczywiście zagrozić pozycji Microsoftu jako dostawcy oprogramowania biurowego, potrzeba jeszcze dużo pracy. "Trzy największe firmy - IBM, Google i Sun - mają solidne zaplecze i potencjalnie mogą poważnie zagrozić pozycji pakietu Office. Będzie to jednak bardzo trudne zadanie" - uważa Rob Koplowitz, analityk z Forrester Research. Obecnie - wg danych Microsoftu - na całym świecie z pakietu Office korzysta ponad 500 mln użytkowników.

Dla Computerworld komentuje WOJCIECH KROCZAK, wiceprezes zarządu Dysant Software, partnera IBM w Pol

Jednym z największych czynników oporu przed wyborem platformy Lotus Notes jest przyzwyczajenie użytkowników do aplikacji Microsoft Office. Moim zdaniem IBM udostępniając bezpłatnie pakiet Symphony próbuje tym samym – niejako tylnymi drzwiami – promować tę platformę do pracy grupowej. Można to odczytać jako przekaz: „przyzwyczajcie się do pakietu Symphony, a łatwiej będzie Wam przesiąść się na Lotusa jako pocztę i środowisko pracy grupowej w przyszłości”. O ile IBM wprowadzi lokalne wersje językowe i będzie utrzymywał rozwój produktu jestem przekonany, że może przejąć w ciągu pięciu lat nawet 25–30% rynku aplikacji biurowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200