IBM ExecJet 4076 firmy Lexmark

Od kilku lat można zauważyć znaczące zmiany na rynku drukarek powszechnego użytku. Królujące na nim do niedawna drukarki igłowo-matrycowe ustępują dziś miejsca drukarkom atramentowym. Niska cena, cicha praca oraz znaczna poprawa jakości wydruku - to główne atuty tego typu sprzętu. Nic więc dziwnego, że w 1992 r. sprzedaż drukarek atramentowych wzrosła aż o 70%.

Od kilku lat można zauważyć znaczące zmiany na rynku drukarek powszechnego użytku. Królujące na nim do niedawna drukarki igłowo-matrycowe ustępują dziś miejsca drukarkom atramentowym. Niska cena, cicha praca oraz znaczna poprawa jakości wydruku - to główne atuty tego typu sprzętu. Nic więc dziwnego, że w 1992 r. sprzedaż drukarek atramentowych wzrosła aż o 70%.

Na skutek tej ekspansji wielu producentów drukarek igłowych, chcąc się utrzymać na rynku przystosowuje te urządzenia do działań bardziej wyspecjalizowanych, (24 igły, praca typu "heavy duty" - wysokowydajna, możliwość wydruku w kilku kopiach). Natomiast znaczącą rolę w zastosowaniach powszechnego użytku przejmuje sprzęt nieuderzeniowy, w tym także drukarki atramentowe. Zakłada się, że w 1997 r. zajmą niemal połowę rynku urządzeń drukujących (dzisiaj stanowią już ok. 30%).

Firma Lexmark wprowadziła na rynek w październiku br. drukarkę atramentową IBM ExecJet II. Jest to urządzenie przeznaczone do użytku w domu, firmie lub w urzędzie.

Nowa drukarka atramentowa firmy Lexmark umożliwia druk z rozdzielczością 600x300 dpi (dots per inch, punktów na cal) przy użyciu techniki polepszania obrazu PQET (Print Quality Enhancement Technology). Technika ta polega, (w przypadku tych urządzeń), na takim przesuwaniu położenia elementarnych punktów (z których składa się wydruk) przy krawędziach znaków czy liter, że obserwuje się wyraźne wygładzenie ich konturów. Bez techniki PQET rozdzielczość druku ExecJeta wynosi 300x300 dpi.

Szybkość druku, zależnie od trybu pracy, wynosi ponad 3 str./min dla pracy "draft" (300 cps - 300 zn./s) lub więcej niż dwie str./min dla "letter quality" (167 cps). Drukarka jest wyposażona w bufor 21 kB, a dodatkowo - jest to jedna z wielu dostępnych opcji - może mieć pamięć RAM 256 kB (z możliwością zwiększenia do 1 MB) lub kartę (typu SIMM) z pamięcią "flash" (256 kB). Ponieważ zawiera jedno gniazdo SIMM, można w niej zainstalować albo kartę RAM, albo "flash". W pamięci "flash" można przechowywać zestawy liter (fontów), wzory formularzy, znaki (jak np. logo firmy - takie, z których użytkownik bardzo często korzysta). Poza tym drukarkę wyposażono w zestawy fontów skalowalnych (12 rodzajów) oraz bitmapowych (2). Drukarka IBM ExecJet II jest dodatkowo przystosowana do druku z obrotem fontów o 90° (built-in font rotation - prostopadle do osi wałka, wzdłuż papieru).

Do sprzętu dołączono wiele sterowników (w tym - do środowiska Windows, dla programów WordPerfect 5.1, do arkuszy kalkulacyjnych Lotus 1-2-3 z wersją 3.4 włącznie, dla Word 5.0, Works 2.0 i wielu innych) oraz aplikację QuckStart, która umożliwia skonfigurowanie urządzenia (bez używania przełączników czy systemu zwór, jak ma to miejsce w innych drukarkach). Głowica drukująca (oryginalny wyrób firmy Lexmark), zawiera 56 dysz - liczba ta umożliwia druk o jakości porównywalnej z drukiem laserowym na papierze, kopertach, etykietach czy foliach. Głowica podgrzewa maleńkie kropelki tuszu do temperatury 350°C i wystrzeliwuje je na papier z częstścią 5 tys. razy/s. Aby uzyskać dobrej jakości wydruk, firma Lexmark opracowała taki rodzaj barwnika, którego molekuły po przejściu w stan gazowy, na skutek podgrzania w głowicy, stają się wodoodporne. Dzięki temu barwnik nie rozpływa się, nawet na mokrym papierze.

Jeden pojemnik (cartridge) atramenteu wystarcza na zadrukowanie ok. 1 tys. arkuszy. Dzięki stosowaniu techniki oszczędzającej zużycie (IBM ExecJet II Windows Ink Saver), wydajność drukowania wzrasta do 2 tys. stron. Jednocześnie wyraźnie poprawia się jakość druku na większości rodzajów papieru. Specjalny wskaźnik sygnalizuje wyczerpywanie się atramentu w cartridge'u.

Drukarka drukuje na papierze typu składanka, o szerokości 9" lub na arkuszach B5, A4, do A5 włącznie. Pojemnik na papier mieści 150 arkuszy. Całe urządzenie może emulować pracę HP DeskJet 500 lub IBM Proprinter (X24e). Niezawodność drukarki charakteryzuje średni czas pracy bezawaryjnej MTBF, który wynosi 25 tys. godz. oraz maksymalna miesięczna liczba zadrukowanych stron, równa 2 tys. stron/mies. Drukarka współpracuje standardowo ze złączem szeregowym/równoległym w komputerach PC, można ją także dołączyć do sprzętu R/6000 i AS/400. Przy wymiarach 27x36x28 cm waży 5 kg.


TOP 200