IBM DOS 7.0

W najbliższym czasie IBM zamierza wprowadzić na rynek wersję 7.0 systemu operacyjnego PC DOS. Czy jest to produkt wart polecenia? To zależy. Jeśli użytkownik kupił nowy komputer i przymierza się do instalowania oprogramowania, to odpowiedź brzmi tak - DOS 7.0 jest dobrym wyborem. To samo można radzić tym, którzy używają wersji 5.0 lub wcześniejszej.

W najbliższym czasie IBM zamierza wprowadzić na rynek wersję 7.0 systemu operacyjnego PC DOS. Czy jest to produkt wart polecenia? To zależy. Jeśli użytkownik kupił nowy komputer i przymierza się do instalowania oprogramowania, to odpowiedź brzmi tak - DOS 7.0 jest dobrym wyborem. To samo można radzić tym, którzy używają wersji 5.0 lub wcześniejszej.

Nową wersję PC DOS można polecić użytkownikom, którym zależy na takich funkcjach systemu, jak: instalowanie oprogramowania z dysku CD-ROM, automatyczne dopasowywanie komputera do środowiska pracy (konfigurowanie w trybie Plug and Play), automatyczne instalowanie pakietu do kompresji danych (Stacker), możliwość stosowania języka obsługi skryptów Rexx (Restructured EXtended eXecutor), wykonywania plików wsadowych bezpośrednio po pojawieniu się znaku zachęty oraz korzystania z tuzina innych nowych opcji wbudowanych w DOS 7.0. Z drugiej strony, jeśli ktoś jest zadowolony z używanego systemu co w głównej mierze dotyczy osób pracujących pod systemem DOS 6.x, to nie ma powodów, aby spieszyć się z instalacją DOS 7.0.

Nowa pomoc on-line

To, co szczególnie odróżnia DOS 7.0 od poprzednich wersji to dobrze opracowana pomoc on-line. System pomocy składa się z trzech części: składnia i semantyka poleceń, język Rexx i opis błędów generowanych przez system. Do powiązania haseł występujących w obrębie jednej grupy IBM użył metody uogólnionego przypisu (hipertekst). Szkoda, że hipertekstu nie użyto do powiązania haseł występujących w różnych grupach.

Bardzo dobrze opracowane jest polecenie HELP nazwa_polecenia, które instruuje użytkownika o składni i znaczeniu parametrów. To samo można powiedzieć o poleceniu HELP ERROR x. Po wstawieniu w miejsce x konkretnej litery (oprócz j, q i z), system doradza jak postępować po pojawieniu się błędów zaczynających się na wpisaną literę. Można też pominąć słowo ERROR i wpisać po HELP dowolną literę (oprócz litery E zarezerwowanej na edytor tekstu).

Najważniejsze cechy DOS 7.0

Podobnie jak wersje 6.x, DOS 7.0 pozwala na zainstalowanie plików w pojedynczym katalogu jednego z serwerów sieci, a następnie modyfikacji systemów stacji roboczych. Jeśli komputer, w momencie inicjacji systemu, instaluje sterownik myszy, to DOS 7.0 umożliwia jej wykorzystanie do konfigurowania komputera.

Po załadowaniu nowego systemu program SETUP.COM pyta się użytkownika czy chce on zmienić pliki AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS. Jeśli tak, to oba pliki są wyświetlane i używając edytora E można dokonać niezbędnych poprawek, po których program wykonuje reboot komputera.

DOS 7.0 ekonomicznie gospodaruje pamięcią RAM. Po instalacji użytkownik dysponuje o 25 kB większą przestrzenią adresową (licząc łącznie pamięć konwencjonalną i bloki górnej pamięci), niż w przypadku PC DOS 6.3. Jednak obszar wolnej pamięci konwencjonalnej (dolne 640 kB) jest nieco mniejszy i to pomimo tego, że program RAMBOOST optymalizuje wykorzystanie pamięci przez ładowanie programów TSR oraz sterowników do górnego obszaru pamięci komputera.

Polecenie DYNALOAD pozwala ładować sterowniki do pamięci komputera bez potrzeby modyfikowania pliku CONFIG.SYS czy restartowania systemu. Tę opcję powitają z zadowoleniem użytkownicy systemów przenośnych, którzy dołączają swoje notebooki do stacji dokowania. Używając tego polecenia łącznie z DOSDOCK, można dokonywać automatycznej rekonfiguracji systemu przenośnego. Jest jeden minus tego rozwiązania - IBM nie pomyślał niestety o rozładowywaniu sterowników po zakończeniu pracy ze stacją dokowania.

Co dalej z DOS?

Lata 1993-1994 były najlepszym okresem dla systemu DOS. To właśnie wtedy IBM i Microsoft wprowadziły na rynek aż sześć różnych wersji tego systemu (6.0, 6.2, 6.21 i 6.22 - Microsoft; 6.1 i 6.3 - IBM), a Novell zakupił licencje na DR DOS i wprowadził na rynek Novell DOS 7.0.

Być może DOS 7.0 będzie ostatnią już wersją tego systemu. Microsoft zapowiedział, że być może wróci do rozwijania tego systemu, ale rozważy to najwcześniej po pojawieniu się na rynku Windows 95. Wiele wskazuje na to, że "być może" oznacza nigdy. Z kolei Novell, który wprowadził DOS 7.0 na początku 1994 r.), twierdzi, że nie planuje prac nad kolejnymi wersjami systemu. Tak więc na polu walki pozostanie chyba tylko IBM i jeśli pojawi się następna wersja DOS, to będzie produktem tej właśnie firmy.


TOP 200