IBM 4-krotnie zagęszcza zapis dyskowy

IBM opracowuje technologię, która ma czterokrotnie zwiększyć gęstość zapisu w pamięciach dyskowych. Firma opracowała nowy typ powłoki magnetycznej, o nazwie rutenium.

IBM opracowuje technologię, która ma czterokrotnie zwiększyć gęstość zapisu w pamięciach dyskowych. Firma opracowała nowy typ powłoki magnetycznej, o nazwie rutenium, która może być stosowna w istniejących rozwiązaniach pamięci dyskowych.

Warstwa rutenium jest umiejscawiana pomiędzy dwiema warstwami magnetycznymi talerza dyskowego. Rutenium jest znana także jako medium AFC (AntiFerromagnetic Coupled). Technologia ta może być implementowana bez potrzeby przeprowadzenia zmiany istniejących linii technologicznych w fabrykach napędów dyskowych. Do 2003 r. każdy napęd dyskowy wykonany w technologii AFC będzie zdolny do zapisu 100 Gb na calu kwadratowym.

Technologia jest bardzo podobna do stosowanej dotychczas w dyskach twardych notebooków, lecz docelowo ma być używana we wszystkich liniach produktów IBM. Dostarczane obecnie rozwiązania osiągają 25,7 Gb na cal kwadratowy. Oczekuje się, że nowa technologia poszerzy znacznie możliwości zapisu cyfrowego muzyki, prezentacji i wideo.

IBM przewiduje, że w ciągu dwóch lat technologia gęstości zapisu 100 Gb na cal kwadratowy doprowadzi do powstania 400-GB dysków dla desktopów i 200-GB dysków dla laptopów oraz możliwości pamiętania 6 GB lub 13-godzinnych zapisów formatu MPEG-4 na urządzeniach podręcznych (ekwiwalent 4 filmów fabularnych).

Gęstość zapisu na dyskach magnetycznych podwajała się co 18 miesięcy na przestrzeni lat 1996-1998. Od 1998 r. okres ten skrócił się do jednego roku. IBM zamierza udostępnić technologię innym firmom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200