IALA skraca czas otwierania aplikacji

Microsoft sięga po technologię firmy Intel, wprowadzając ją do systemu Windows 98.

Microsoft sięga po technologię firmy Intel, wprowadzając ją do systemu Windows 98.

Microsoft zawarł z Intelem porozumienie, na mocy którego technologia IALA (Intel Application Launch Accelerator) zostanie wprowadzona do systemu Windows 98. IALA jest specyficznego rodzaju akceleratorem, który skraca czas otwierania aplikacji nawet czterokrotnie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu optymalizującego proces ładowania i otwierania programu wywołanego przez użytkownika. Narzędzie to zostało zaprezentowane przez Intela po raz pierwszy w marcu br.

Możliwości technologii IALA zademonstrowano na konferencji Intel Development Forum w kalifornijskim Burlingame. Intel zaprezentował dwa identycznie skonfigurowane komputery z zainstalowanymi aplikacjami Excel, Word i PowerPoint. Różniły się one tylko tym, że w jednym zainstalowano oprogramowanie IALA, a w drugim nie. Testy wykazały, że pierwszy komputer wymaga na otwarcie trzech wymienionych programów tylko 3,1 sek., podczas gdy drugiemu zajęło to aż 12,1 sek. Jak widać, różnica jest bardzo duża.

Technologię IALA opracowano z myślą o użytkownikach, którzy intensywnie eksploatują określony rodzaj aplikacji, otwierając ją w ciągu dnia wielokrotnie. Czas oczekiwania na pojawienie się na ekranie monitora pierwszego okna programu jest okresem bezproduktywnym i dlatego Intel opracował metodę pozwalającą skracać go do minimum. System IALA obdarzony jest pewną dozą inteligencji, która powoduje, że najczęściej otwierana aplikacja jest traktowana priorytetowo. Dlatego użytkownik czeka na otwarcie takiej aplikacji krócej niż w przypadku uruchomienia innego, rzadziej używanego programu.

Application Launch Accelerator pracuje podobnie jak znane programy narzędziowe Disk Defragmenter (Microsoft) lub Disk (Symantec). Rozpoznają one wszystkie segmenty aplikacji porozrzucane w różnych miejscach dysku, a następnie scalają je i zapisują w jednym miejscu. Podobnie postępuje IALA, przeprowadzając najpierw odpowiednią analizę. Pozwala ona zidentyfikować wszystkie zasoby tworzące określoną aplikację oraz sposób, w jaki jest ona otwierana, uwzględniając kolejność ładowana poszczególnych segmentów. Następnie IALA tak konfiguruje zasoby systemu, w tym współdzielone przez wiele programów, jak biblioteki DLL, że proces ładowania aplikacji jest skracany do minimum.

Program działa jednak lepiej niż standardowe, scalające zasoby na dysku. Narzędzia typu Speed Disk łączą pliki, stosując prostą metodę - zapisują je w kolejnych sektorach. IALA zapisuje pliki, stosując odpowiedni współczynnik przeplotu i umieszczając np. kolejne części biblioteki DLL co "x" sektorów. W efekcie program otwierający aplikację odczytuje dane na dysku z maksymalną szybkością i czas otwierania aplikacji ulega skróceniu. Testy wykazały, że po zastosowaniu technologii IALA, czas ładowania aplikacji Windows można skrócić nawet czterokrotnie, a ich wydajność może wzrosnąć o 30-50%.

Microsoft zamierza użyć technologii IALA nie tylko do skracania czasu otwierania aplikacji, ale również przy projektowaniu narzędzi do defragmentacji dysku oraz zwiększania wydajności nowych aplikacji dla platformy Windows. Oprogramowanie bazujące na technologii IALA zostanie wbudowane do systemu operacyjnego Windows 98, którego wersja beta ma się pojawić pod koniec br.


TOP 200