IAD druga generacja VoDSL

W większości rozwiązań abonenckie urządzenia dostępowe IAD są dostosowane do transmisji głosu i danych przez sieć ATM, lecz także potrafią one umieszczać dane IP w komórkach ATM dla szerokopasmowej transmisji xDSL, wspierając w ten sposób funkcje trasowania i zarządzania adresami IP w sieci. W rezultacie uzyskuje się wysokiej jakości usługi telefoniczne z rozszerzonymi cechami wywołań oraz ciągły i szybki dostęp do Internetu lub oddalonych sieci LAN. Ta cecha stanowi gwarancję przydatności urządzeń IAD w sieciach komunikacyjnych następnej generacji.

IAD druga generacja VoDSL

Sprzedaż urządzeń IAD (Integrated Access Device)

Rynek usług xDSL, zintegrowanych w pętli lokalnej z usługami transmisji głosu (VoDSL), jest ukierunkowany na obsługę małych i średnich przedsiębiorstw klasy oraz klientów SOHO (Small Office/Home Office). Zapewnienie odpowiedniej jakości połączenia głosowego - z jednoczesnym zachowaniem maksymalnie dostępnego pasma - uzyskuje się dzięki odpowiedniej elastycznej (dynamicznej) segmentacji ramek. Za właściwą segmentację ethernetowych ramek danych LAN i przeplatanie ich ramkami głosowymi odpowiada urządzenie abonenckie CPE (IAD). Z kolei jako podstawową technikę integrowania danych i głosu przyjmuje się kombinację dwóch technologii multipleksowania: multipleksację z podziałem czasu TDM połączoną z multipleksowaniem statystycznym.

Mniejsi, niezależni operatorzy ciągle poszukują konkurencyjnych rozwiązań do obsługi małych i średnich przedsiębiorstw. Jednocześnie chcą konkurować na rynku telekomunikacyjnym, na którym wielu operatorów oferuje integrację usług. Zarówno ci operatorzy, jak i potentaci poszukują więc rozwiązań umożliwiających oferowanie nowych usług bez potrzeby inwestycji w nową infrastrukturę. Jednym z nich jest właśnie technologia IAD, zyskująca obecnie coraz większą popularność.

Firmowe urządzenia IAD

Oferta zintegrowanych produktów IAD szybko powiększa się. Firma RAD Data Communications zaczęła dostarczać operatorom telekomunikacyjnym urządzenia dostępowe klasy IAD, usprawniające dostęp do Internetu. Seria firmowych modemów LA, przeznaczona do obsługi głównie małych i średnich przedsiębiorstw, umożliwia integrowanie przekazów głosowych i transmisji danych w jeden strumień informacyjny, współpracujący z siecią ATM lub innymi sieciami pakietowymi. Taka koncepcja integracji pozwala na oferowanie abonentom końcowym usługi dodatkowej o dużej przepływności, bez potrzeby inwestowania w nową infrastrukturę sieciową.

Oferowane przez RAD urządzenia klasy IAD obsługujące VoDSL, oznaczane jako LA-130, LA-140 oraz LA-160, mają wbudowany ruter do połączeń ATM/LAN, a także szereg typowych interfejsów głosowych (analogowych, ISDN i PABX) do przyłączania różnych lokalnych mediów transportowych. We wszystkich końcowych produktach IAD zarówno głos, jak i dane są zamienione na pakiety do postaci zgodnej z wymaganiami sieci ATM, a następnie kierowane przez łącze DSL do węzła sieci szkieletowej.

IAD druga generacja VoDSL

Aplikacja modemu IAD (LA-140) firmy RAD

Z podobną ofertą produktów dostępowych klasy DSLAM wystąpiła firma Lucent Technologies, która od marca tego roku proponuje nową, zintegrowaną platformę Stinger FS+ o wysokiej gęstości portów. Platforma zwiększyła o 50 proc. pojemność dotychczasowych rozwiązań - obsługując do 1008 abonentów DSL w jednym urządzeniu i do 3024 abonentów w stojaku. W koncentratorze Stinger uzyskano także większą wydajność transmisji asynchronicznej ATM i IP, oferując szersze pasmo transmisyjne. Zainstalowana w Stingerze FS+ integrowana matryca, typowa dla komutatora i rutera, generuje dane do sieci szkieletowej w formacie ATM i IP o przepustowości do 7,2 Gb/s (łącza Gigabit Ethernet i OC-12). Wprowadzone ulepszenia w obsłudze protokołu IP (IP multicast) umożliwiają operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług transmisji sygnału telewizyjnego i danych przez sieci DSL. Jako urządzenia końcowe DSL/IAD firma udostępnia szereg skalowanych rozwiązań abonenckich z serii Lucent CellPipe o różnej przepływności, zgrupowanych w dwie klasy: dla usług głosowych POTS - produkty CellPipe 4S/4H/4A/8S/8H/8T oraz dla usług ISDN - produkty CellPipe 4HI/4AI. Ta ekonomiczna i różnorodna rodzina modemów, ruterów i zintegrowanych urządzeń dostępowych DSL-IAD zapewnia poprawną współpracę w sieci szerokopasmowej (xDSL, IDSL), nawet z produktami DSLAM pochodzącymi od innych dostawców.

IAD druga generacja VoDSL

Aplikacja CellPipe IAD do przekazu mowy przez łącza abonenckie DSL

Firma Siemens oferuje transmisję i łączenie głosu z danymi w rozbudowanej platformie firmowej SURPASS (Surpass hiQ, Surpass hiG, Surpass hiA), w której właściwe funkcje integracyjne klasy IAD spełnia multimedialna brama dostępowa Surpass hiA Attane. Integruje ona rozmaite tryby dostępu abonenckiego do sieci pakietowej (ATM, FR, Ethernet) o zróżnicowanej przepływności potrzebnej użytkownikowi: najmniejszy produkt - Surpass hiA 7100 z przeznaczeniem jedynie do dostępu głosowego VoDATA, średni - Surpass hiA 7300 z rozszerzeniem o transmisje szerokopasmowe (xDSL i SDSL) oraz największy - Surpass hiA 7500 dla dużych przedsiębiorstw - umożliwiający pełne zarządzanie przez sieć IP.

W ofercie Alcatela znajduje się kilka wersji silnych koncentratorów DSLAM serii 7300 ASAM (Advanced Services Access Manager), o zwiększonej mocy przyłączeniowej, oraz grupa koncentratorów dostępowych miniRAM, które są przeznaczone dla aplikacji domowych oraz komunikacji niewielkich przedsiębiorstw. Wszystkie umożliwiają współpracę zarówno z klasycznymi modemami domowymi DSL-ANT (telefon i komputer), jak też z abonenckimi modemami klasy IAD. Abonenckie modemy IAD Speed Touch 700, Speed Touch 710, Speed Touch 720, operujące na pakietach, są przeznaczone do instalacji w istniejących i przyszłych sieciach pakietowych następnej generacji NGN. Konstrukcja multipleksera dostępowego ASAM 7300 jest modułowa, co gwarantuje konfigurowanie sieci dostępowej według potrzeb.


TOP 200