IAD druga generacja VoDSL

IAD druga generacja VoDSL

Dwie standaryzowane wersje współdziałania usług POTS, ISDN i ADSL

Niezgodności poszczególnych rozwiązań ADSL/ISDN wynikają ze stosowania technik kodowania o różnej skuteczności widmowej, co objawia się zajętością pasma częstotliwości o różnej szerokości, przy tych samych wymaganych przepływnościach transmisji. Do powszechnie używanych technik należą: DMT, CAP, 4B3T i 2B1Q.

W tradycyjnej technologii dostępowej xDSL do wydzielania kanałów ADSL stosuje się filtr górnoprzepustowy, a wydzielania sygnałów telefonii analogowej bądź usług ISDN dokonuje się za pomocą filtrów dolnoprzepustowych. Filtry te, o różnych charakterystykach przenoszenia i częstotliwościach granicznych, znajdują się w specjalnie konstruowanych rozgałęźnikach (splitters), umieszczanych symetrycznie po obydwu stronach szerokopasmowego toru przesyłowego xDSL, a więc zarówno u użytkownika, jak i operatora sieci.

Swoboda w używaniu odmiennych sposobów modulacji i kompresji spowodowała powstanie wielu niespójnych szerokopasmowych urządzeń komunikacyjnych klasy xDSL. Wśród wielu rozwiązań można wyodrębnić trzy techniki przyłączania abonentów emitujących głos z danymi: za pośrednictwem jednego tradycyjnego rozgałęźnika centralnego, z zastosowaniem kilku rozgałęźników rozproszonych, a nawet bez rozgałęźników (splitters), co jest najnowszym rozwiązaniem.

Integracja głosu z danymi w urządzeniach IAD

IAD druga generacja VoDSL

Integracja głosu z danymi w produktach IAD (DSL)

Szerokopasmowe łącza abonenckie DSL, coraz częściej używane do transmisji danych w postaci pakietowej, są obecnie najbardziej skuteczną technologią przekazu informacji przez sieć. Pakietowe transmisje danych z wielu terminali PC w sieci komputerowej LAN przedsiębiorstwa mogą być łączone i integrowane z głosem w jeden strumień informacyjny i przesyłany dalej przez szerokopasmowe łącze DSL.

Najnowszą propozycją głosowego dostępu szerokopasmowego klasy xDSL jest druga generacja rozwiązań cyfrowych, oparta na urządzeniach integrujących IAD (Integrated Access Devices), stosowanych również w rozwiązaniach sieci następnej generacji NGN (Next Generation Network). W tych produktach komunikacyjnych transmisje przebiegają w pakietowym łączu szerokopasmowym z wykorzystaniem modulacji z podziałem czasu TDM (Time Division Multiplexing). Za fizyczny przebieg transmisji, łączenie i rozdzielanie niespójnych sygnałów, kanałów oraz usług odpowiadają urządzenia cyfrowe IAD, o złożonej technice przetwarzania, instalowane po obydwu stronach łącza szerokopasmowego DSL lokalnej pętli abonenckiej. Po stronie użytkownika są to urządzenia zintegrowanego dostępu nowej generacji NG-IAD (Next Generation IAD), a od strony sieci specjalizowane multipleksery DSLAM (DSL Multiplexer), współpracujące zwykle z szybką siecią szerokopasmową (ATM).

IAD druga generacja VoDSL

Struktura ramek w technologii VoDSL/IAD

Modemy integrujące IAD (wspierające technologię VoDSL) zwykle mają wbudowany ruter dla LAN oraz różnorodne porty głosowe (analogowe, ISDN, PBX). Zarówno głos, jak i dane zostają spakietowane do postaci zgodnej z wymaganiami ATM, a następnie przekierowane przez łącze DSL do węzła multipleksującego sieci (DSLAM), gdzie są kierowane bądź przez serwer do operatora Internetu (dane), bądź przez bramę do sieci telefonicznej PSTN (głos). Urządzenia IAD zapewniają dostęp do wielu usług telefonicznych (POTS, ISDN, PABX), a także pozwalają na dołączenie sieci LAN przez standardowy styk transmisji danych (Ethernet).

W urządzeniu dostępowym IAD dokonuje się (dwukierunkowa) konwersja analogowego sygnału głosu na postać cyfrową oraz formowanie pakietów głosowych - zwykle z wykorzystaniem funkcji warstwy ATM/AAL-2. W celu zapewnienia właściwego poziomu usług głosowych w czasie rzeczywistym urządzenie nadaje pakietom głosowym wyższy priorytet niż pakietom danych. Tak skonstruowany zbiorczy strumień pakietów, przenoszących jednocześnie głos i pozostałe dane, jest transmitowany w kierunku sieci przez łącze szerokopasmowe DSL (niekiedy ISDL).


TOP 200