I strzeż laptopa swego

Dla wielu osób przenośne komputery stały się podstawowym narzędziem pracy. Zgromadzone na nich dane często zawierają ważne informacje o działalności firmy, jej strukturze czy planowanych działaniach biznesowych. Dlatego tak istotne jest, aby laptop był maksymalnie zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem.

Komputery przenośne (laptopy, netbooki, ultrabooki) są motorem napędzającym sprzedaż całego rynku PC. W krótkim czasie stały się niezbędnym wyposażeniem wielu pracowników. Ich realna wartość często przekracza pierwotną cenę zakupu, ponieważ zawierają ważne dane firmowe.

Badania Ponemon Institute z 2010 r. wyraźne pokazały, że zgubione bądź skradzione laptopy przekładają się na wymierne straty finansowe w przedsiębiorstwach. Analitycy wzięli pod uwagę dane zebrane od przedstawicieli 275 dużych, europejskich firm. Okazało się, że w każdej z nich ginie średnio 265 laptopów rocznie. Na ok. 1,8 mld USD oszacowano straty wynikające z utraty sprzętu, oprogramowania i informacji przechowywanych na zaginionych komputerach.

Eksperci ds. bezpieczeństwa coraz częściej przyznają, że głównymi przyczynami wycieków danych są niezabezpieczone i skradzione urządzenia przenośne. Biorąc pod uwagę stale rosnący popyt na te rozwiązania, kluczowe staje się zapewnienie wysokiego stopnia ich ochrony.

Zabezpieczenia mechaniczne

W ciągu kilku ostatnich lat na rynku pojawiło się wiele rozwiązań mechanicznie chroniących laptopy przed kradzieżą. W grupie tej znajdują się zarówno najprostsze linki zabezpieczające czy zamki szyfrowe, jak i specjalizowane produkty (torby, plecaki, alarmy z czujnikami ruchu).

I strzeż laptopa swego

Kensington ClickSafe – gruba i wytrzymała linka zabezpieczająca z dedykowanym zestawem kluczy odblokowujących

Koszt najtańszych linek stalowych (długość 1,8 m) nie przekracza 15 zł. Niestety są one bardzo cienkie, często charakteryzują się niską jakością wykonania i nie gwarantują dostatecznego zabezpieczenia laptopa. Zdecydowanie lepsze są linki wzmacniane kilkoma włóknami węglowymi, o grubości dochodzącej nawet do 5 mm.

Ciekawą grupę produktów stanowią linki zabezpieczające połączone z alarmem (np. Targus DEFCON 1 Ultra, koszt poniżej 200 zł). Dźwięk o nasileniu ok. 100 dB jest emitowany w przypadku uszkodzenia linki (średnica 2,4 mm) lub poruszenia laptopa. Alarm może być podłączony do laptopa (przez gniazdo Kensington Lock) lub torby. Na rynku są oferowane różne urządzenia o podobnej funkcjonalności, wykorzystujące złącze USB.

Wśród droższych rozwiązań znajdują się dedykowane produkty, realnie wpływające na bezpieczeństwo laptopów (np. Kensington ClickSafe - koszt na poziomie kilkuset złotych, w zależności od konfiguracji). Użytkownik może wybrać wersję z 4-cyfrowym zamkiem cyfrowym, wykonanym z wytrzymałych materiałów i oferującym 10 tys. możliwych kombinacji. Dzięki rejestracji online, w razie potrzeby możliwe jest odzyskanie zapomnianego ciągu cyfr. Przeciwnicy zamków szyfrowych mogą wybrać opcję z dwoma kluczami, które również są rejestrowane online i wymieniane w przypadku zgubienia. W skład rozwiązania ClickSafe wchodzi ponadto blokada fizycznego dostępu do dysku laptopa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200