Hyperledger i Enterprise Ethereum Alliance popracują wspólnie nad technologią blockchain

Mamy dobrą wiadomość dla zwolenników technologii blockchain. Dwie największe organizacje na świecie promujące tę technologię - Hyperledger i Enterprise Ethereum Alliance - połączyły swe siły i zapowiedziały, że będą ją wspólnie wspierać oraz współpracować ze sobą nad jej dalszym rozwojem.

A jest to technologia, która w szybkim tempie opanowuje coraz większą część rynku rozliczeń finansowych. Duży udział mają w tym takie tuzy przemysłu IT, jak Amazon, Microsoft czy Oracle, które wprowadzają do swoich ofert rozwiązania typu BaaS (Blockchain as a Service).

O tym jak potężny potencjał tkwi w tej technologii może świadczyć następujący fakt: według wyliczeń wielu analityków, gdyby tylko co pięćdziesiąty serwer na świecie działał jaką węzeł rozliczający transakcje blockchain, to wartość rynku BaaS sięgnęłaby kwoty 7 mld USD. A jeśli pomnożymy to przez dziesięć - a jest to w najbliższej przyszłości całkiem możliwe - to dostajemy rynek warty 70 mld USD.

Zobacz również:

  • Wszystko.pl - start jeszcze przed wakacjami
  • Co porażka projektu TradeLens oznacza dla komercyjnych zastosowań blockchain
  • Firma Quantum Brilliance nawiązała współpracę z Beyond.pl

Największym dokonaniem Enterprise Ethereum Alliance jest opracowanie specyfikacji, której sercem jest wirtualna maszyna EVM (Ethereum Virtual Machine). Jest ona częścią protokołu zarządzającego rozliczeniami blochchain i odgrywającego kluczową rolę w mechanizmie konsensusu i sposobie, w jakim system zatwierdza wszystkie wpisy potwierdzające transakcje.

Programiści mogą pisać aplikacje uruchamiane ma maszynach EVM, robiąc to przy użyciu przyjaznych języków programowania wzorowanych na istniejących językach, takich jak JavaScript czy Python. I tak np. Hyperledger zaprezentował w zeszłym roku rozwiązanie noszące nazwę Hyperledger Burrow. Jest to licencjonowana przez Apache implementacja wirtualnej maszyny Ethereum, która może dodatkowo automatycznie uruchamiać skrypty zapobiegające atakom typu DoS (odmowa świadczenia usług).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200