Hyper-V w praktycznych zastosowaniach

Chociaż premiera narzędzi wirtualizacyjnych Microsoftu jeszcze nie nastąpiła - firma zapowiadała wprowadzenie jej na rynek w ciągu sześciu miesięcy od debiutu Windows Server 2008 - wybrane przedsiębiorstwa korzystają już z Hyper-V w systemach produkcyjnych.

Chociaż premiera narzędzi wirtualizacyjnych Microsoftu jeszcze nie nastąpiła - firma zapowiadała wprowadzenie jej na rynek w ciągu sześciu miesięcy od debiutu Windows Server 2008 - wybrane przedsiębiorstwa korzystają już z Hyper-V w systemach produkcyjnych.

Wśród nich są firmy informatyczne, które wiedzę zdobytą podczas testowania tego rozwiązania będą chciały wykorzystać później w praktyce biznesowej realizując wdrożenia u klientów. Firmy takie z reguły decydują się na intensywne testowanie nowych technologii i są przygotowane do rozwiązywania potencjalnych problemów związanych z zastosowaniem programów, których ostateczna, komercyjna wersja nie jest jeszcze dostępna.

Przykładem może być Perfect Line z Warszawy. Firma ta hostuje wewnątrz maszyn wirtualnych Hyper-V systemy z rodziny Windows 2003 i Server 2008, a także SuSE Linux Enterprise. Obecnie najczęściej wykorzystuje ona najbardziej aktualną wersję RC0, ale na niektórych serwerach nadal są prowadzone testy starszej wersji beta 3. Jak twierdzi Szymon Kowalczyk z firmy Perfect Line, wirtualizacyjne oprogramowanie Microsoft działa poprawnie, nawet w wersji beta. Jak dotąd, najpoważniejszym problemem była niezgodność między formatami wersji Beta 3 i nowszej RC0, co powodowało utratę zgodności hostowanej maszyny w wypadku migracji. Kontroler domeny przestawał z nią współpracować po migracji narzędzi wirtualizacji z wersji Beta 3 do RC0, chociaż zawartość dysków (na przykład pliki użytkowników) były przeno-szone poprawnie. Jeśli maszyna nie była dołączona do domeny lub była skonfigurowana w prosty sposób, tego problemu można było nawet nie zauważyć.

Usługa klastra była przez firmę testowana w wirtualnym środowisku wersji Beta 3, a testy wersji RC0 są planowane przez Perfect Line na początek przyszłego miesiąca. Tym niemniej już obecnie wszystkie produkcyjne ser-wery firmy pracują w wirtualnych środowiskach Hyper-V. Jak twierdzi Szymon Kowalczyk, zaawansowani administratorzy serwerów niezbyt chwalą sobie zbyt prostą, ich zdaniem, konsolę do zarządzania wirtualizacją, dlatego też w firmie rozpoczęto ostatnio testy produkcyjne narzędzi Microsoftu - System Center Virtual Machine Manager.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200