Hybrydowy zawrót głowy

Upowszechnienie się sieci WLAN może też dać początek kolejnej rewolucji. W czerwcu br. do sprzedaży trafi Cisco Wireless IP Phone 7920 - bezprzewodowy telefon VoIP działający w bezprzewodowych sieciach 802.11b. Aparat będzie wyposażony w takie samo oprogramowanie co stacjonarne telefony IP Cisco, a jego cena wyniesie ok. 600 USD. Inni, mniej znani producenci także opracowują telefony tego typu (np. firma SpectraLink - modele NetLink e340 i i640). Ciekawostką jest to, że już od 1999 r. oprogramowanie VoIP wraz ze swoimi "przemysłowymi" palmtopami jest w ofercie Symbol Technologies.

Motorola zapowiada, że pod koniec roku wprowadzi na rynek telefony działające zarówno w sieciach GSM/CDMA, jak i 802.11. Będą one łączyć funkcje telefonów: bezprzewodowego i komórkowego. Podobne plany ma Nokia i inni producenci telefonów. Z punktu widzenia użytkowników sposób nawiązywania połączeń telekomunikacyjnych nie ma większego znaczenia i można oczekiwać, że w przyszłości telefon będzie automatycznie łączył się z odpowiednią siecią, wybierając ją ze względu na np. najniższy koszt połączenia. Zanim jednak do tego dojdzie, producenci i operatorzy będą musieli porozumieć się w sprawie płynnego przełączania rozmów między różnymi sieciami oraz zasad rozliczeń roamingowych.

Nadzieja w oprogramowaniu

Hybrydowy zawrót głowy

Intel Florence - Koncepcyjny notebook

Oprogramowanie umożliwiające dostęp do baz danych, poczty elektronicznej, synchronizację i wymianę informacji w systemach korporacyjnych rozwijają praktycznie wszystkie firmy oferujące bazy danych i systemy zarządzania, np. Oracle, IBM, SAP, Sybase. Interesujące, uniwersalne rozwiązanie do budowy aplikacji klienckich dla systemów bazodanowych od dawna znajduje się w ofercie Logotec Engineering z Mysłowic.

SAP nawiązał ostatnio współpracę z Hewlett-Packard i Vodafone. Jej efektem ma być oferta kompleksowych systemów wykorzystujących zdalny dostęp do danych. W jej ramach SAP dostarczy oprogramowanie Mobile Business, Hewlett-Packard usługi konsultacyjne i integratorskie oraz sprzęt komputerowy, taki jak notebooki, palmtopy, Tablet PC i przenośne drukarki, a Vodafone - usługi telekomunikacyjne.

IBM zaprezentował Mobile Office Entry Jumpstart - zestaw, w którego skład wchodzi oprogramowanie WebSphere Everyplace Access, Everyplace Connection Manager oraz 50 palmtopów Palm Tungsten z bezprzewodowymi kartami sieciowymi. System pozwala na przeprowadzenie pilotażowego wdrożenia, które później może być stopniowo rozszerzane. Jego cena wynosi ok. 100 tys. USD. Choć do pakietu są dołączane komputery Palm, to oprogramowanie współpracuje również z urządzeniami z systemem Pocket PC oraz telefonami i komunikatorami z systemem Symbian. IBM zamierza też oferować mniejsze zestawy, ale ich cena i konfiguracja nie zostały jeszcze ujawnione.

Z kolei Sybase ma w ofercie Adaptive Server Anywhere przeznaczony do tworzenia aplikacji wbudowanych. Zawiera on opcję UltraLite i moduł MobiLink, które pozwalają na synchronizację danych pomiędzy korporacyjnymi serwerami baz danych a komputerami przenośnymi i urządzeniami naręcznymi pracującymi pod kontrolą Windows 95/98/NT/2000, Windows CE, PalmOS, WindRiver VxWorks, Symbian EPOC lub DOS. UltraLite umożliwia programistom zbudowanie baz z obsługą języka SQL, natomiast MobiLink pozwala synchronizować zapisane w niej informacje z "dużymi" bazami Sybase, Oracle, IBM lub Microsoft. Sybase oferuje również aplikację Mail Anywhere Studio, zapewniającą ciągły dostęp z urządzeń przenośnych do skrzynek e-mail, kalendarza, informacji o kontaktach i zadaniach przechowywanych w Lotus Notes i Microsoft Exchange.

Europa woli telefony

Sprzedaż telefonów z funkcjami PDA w Europie ma w tym roku po raz pierwszy przewyższyć sprzedaż palmtopów. Według firmy analitycznej Canalys.com w roku 2003 tych pierwszych zostanie sprzedanych ok. 3,3 mln sztuk, a więc ok. 11 razy więcej niż w 2002 r.! Sprzedaż palmtopów wzrośnie nie aż tak spektakularnie - z 2,27 do 2,80 mln sztuk, a więc tylko nieco ponad 20%. Pod tym względem Europa istotnie różni się od reszty świata. Według ocen IDC sprzedaż komputerów naręcznych w latach 2002-2005 wzrośnie aż 3-krotnie - do poziomu ok. 14 mln sztuk.

Wyniki sprzedaży komputerów PC wyglądają na tym tle raczej blado - w I kwartale br. wzrost sprzedaży komputerów w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) wyniósł ok. 4,5% w porównaniu z I kwartałem 2002 r. Jedyną kategorią o szybszym tempie wzrostu są notebooki - w analogicznym porównaniu kwartalnym wartość ich sprzedaży zwiększyła się o ok. 21%.


TOP 200