Hybrydowy laser krzemowy

Intel opracował we współpracy z University of California (Santa Barbara) pierwszy na świecie hybrydowy laser krzemowy, który został wyprodukowany przy użyciu standardowych, przemysłowych metod. Pozwoli to wykorzystać w przyszłości technologie fotonowe w komputerach kolejnych generacji.

Hybrydowy laser krzemowy
Laser jest oparty na fosforku indu oraz falowodzie krzemowym, który ukierunkowuje w odpowiedni sposób fale świetlne. Fosforek indu wysyła wiązkę światła, która trafia do krzemowego falowodu. W ten sposób można uzyskać ciągły promień laserowy, który może być kierowany do innych urządzeń fotonowych. Laser jest tani, dlatego można mieć nadzieję, że technologie fotonowe pojawią się w niedalekiej przyszłości w komputerach, np. w postaci magistral danych przesyłających informacje z terabitowymi szybkościami.

Jest to jeszcze dosyć odległa perspektywa, jednak można sobie już dzisiaj wyobrazić pojedynczy układ scalony, który zawiera dziesiątki albo setki hybrydowych laserów krzemowych. Lasery takie mogą w pewnym momencie zastąpić w komputerach połączenia miedziane.

Zobacz również:

  • Pamięci Optane odchodzą do lamusa
  • Intel wyprodukuje chipy dla MediaTek
  • Stacje bazowe 5G będzie można zasilać drogą bezprzewodową

Laser jest produkowany przy użyciu schłodzonej plazmy tlenowej, co pozwala uzyskać na powierzchniach obu materiałów bardzo cienką warstwę tlenku o grubości ok. 25 atomów. Warstwa taka jest następnie podgrzewana, łącząc oba składniki lasera w obszarze pojedynczego układu scalonego. Po przyłożeniu do układu napięcia, fosforek indu emituje światło, które jest kierowane do krzemowego falowodu, gdzie przyjmuje postać stabilnej wiązki światła laserowego.

Wcześniej (w 2004 r.) naukowcy Intela zbudowali krzemowy modulator optyczny pracujący z częstotliwością powyżej 1 GHz. Rok później inżynierowie Intela jako pierwsi wykorzystali krzem do wzmacniania fal świetlnych pochodzących z zewnętrznego źródła.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200