Hybrydowy dysk twardy (HDD/flash) firmy Seagate

Seagate podjął produkcję hybrydowego dysku twardego o wielkości 2,5 cala, który zawiera układy NAND/flash. Urządzenie o nazwie Momentus XT nie jest pierwszym tego typu rozwiązaniem opracowanym przez tę firmę.

Kilka lat temu Seagate oferował hybrydowy dysk twardy Momentus 5400 PSD, który nie zyskał jednak w oczach użytkowników uznania, gdyż miał małą wydajność i był drogi.

Hybrydowy dysk twardy (HDD/flash) firmy Seagate

Inaczej niż Momentus 5400 PSD, dysk Momentus XT może współpracować z dowolnym systemem operacyjnym i systemem BIOS. Seagate instaluje w dysku pamięć flash typu SLC o pojemności 4 GB oraz bufor poziomu pierwszego na dane o pojemności 32 MB. Talerze dysku obracają się z szybkością 7200 obrotów na minutę. Ważną rolę odgrywa w dysku technologia Adaptive Memory, dzięki której urządzenie "uczy" zachowań użytkownika i już po kilku rozruchach komputera pracuje on znacząco wydajniej.

Zobacz również:

  • Toshiba: dyski twarde 26 TB w tym roku, a 40 TB za pięć lat
  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności
  • Seagate: multi-cloud kluczem do sukcesu biznesowego

Producent informuje, że rozruch komputera z dyskiem Momentus XT (Windows 7) trwa 23 s. W przypadku pamięci SSD ta sama operacja trwa 18 s, a w przypadku standardowego dysku twardego 59 s.

Dysk kosztuje od 115 USD (za model o pojemności 250 GB) do 160 USD (za model o pojemności 500 GB).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200