Hybrydowe systemy HDD/flash zdominują rynek w 2016 r.

Analitycy uważają, że w 2016 r. jedna czwarta kupowanych laptopów i ponad połowa komputerów stacjonarnych będzie wyposażonych w dyski hybrydowe łączące tradycyjne talerzowe dyski z pamięciami typu flash.

Raport został opublikowany na stronie internetowej Storage Networking Industry Association - organizacji zrzeszającej blisko 400 producentów systemów pamięci masowych, zaś sporządzili go analitycy Tom Coughlin (Coughlin Associates) i Jim Handy (Objective Analysis).

Systemy hybrydowe, łączące dyski twarde z pamięciami flash, będą atrakcyjne, ponieważ będą tańsze od dysków SSD. Dyski SSD zastępują powoli dyski twarde, jednak, jak oceniają eksper ci, ze względu na wysoką cenę pamięci flash, tradycyjne dyski będą jeszcze długo stosowane z komputerach. Szacują oni, że w 2016 r. w 53% nowych laptopów oraz 25% komputerów PC będzie zawierać hybrydowe systemy pamięci masowych.

Zobacz również:

  • Plikowa, blokowa czy obiektowa pamięć masowa?
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Ta fuzja może zmienić obraz rynku pamięci NAND/flash

Układy pamięci NAND/flash (instalowane obecnie powszechnie w smartfonach i tabletach) nadają się doskonale do budowania buforów na dane, usytuowanych między szybką pamięcią systemową RAM oraz dyskami twardymi.

Eksperci uważają, że taka właśnie architektura (której nadano roboczą nazwę "paired storage") będzie stosowana powszechnie w najbliższych latach zarówno w stacjonarnych komputerach PC, jak i w przenośnych notebookach.

Początki takie architektury można już spotkać w komputerach obecnie. Są to np. płyty główne wspierające zarówno dyski twarde, jak i pamięci flash. Jeśli chodzi o hybrydowe dyski twarde, to dzisiaj ma je w swojej ofercie tylko Seagate. Jest tylko kwestią czasu, gdy pozostali producenci dysków twardych wprowadzą na rynek podobne rozwiązania. Przewiduje się też, że na rynku w przyszłości pojawią się tzw. "opasłe tablety" (zawierające dyski twarde i pamięci flash) oferujące wiele nowych funkcjonalności, które będą szczególnie przydatne dla biznesu. W 2016 r. ok. 40% sprzedawanych tabletów będzie należeć to tej grupy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200