Hybrydowa ścieżka do innowacji

Hewlett Packard Enterprise i Accenture udostępniły przedsiębiorstwom nową chmurę hybrydową. Platforma, która ułatwi przeniesienie do chmury najbardziej złożonych systemów takich jak SAP czy Oracle, jest już dostępna dla polskich firm.

Jak twierdzą szefowie HPE i Accenture, produkt zrewolucjonizuje podejście do technologii cloud i przyspieszy popularyzację chmury w Polsce. Accenture Hybrid Cloud (AHC) ma ułatwić budowę innowacyjnej polskiej gospodarki przy wykorzystaniu chmury obliczeniowej. Chmurę zaprojektowano z myślą o przedsiębiorstwach z takich branż jak: telekomunikacja, bankowość, energetyka czy produkcja. Współpraca tych dwóch firm ma ponad dwudziestopięcioletnia historię. I tym razem ich kompetencje dobrze się uzupełniły.

HPE jest liderem w dostarczaniu komponowanej infrastruktury dla chmury obliczeniowej, Accenture zaś jest według Gartnera numerem jeden w dostarczaniu managed services i globalną jedynką w implementacji rozwiązań SAP, w tym SAP HANA. Co ważne – 50% implementacji SAP HANA jest realizowanych w oparciu o infrastrukturę i technologię dostarczaną przez HPE.

Zobacz również:

Chmura hybrydowa Accenture, pozwalająca na migrację skomplikowanych aplikacji do środowiska chmurowego, to rozwiązanie dla klientów, którzy potrzebują szybkiego i sprawnego przetwarzania danych.

Jak dogonić konkurencję?

Według badań Eurostatu adaptacja chmury w Polsce kształtuje się na poziomie 11,5%. Przewiduje się, że 70% architektury IT w kraju będzie przestarzałe na przestrzeni najbliższych lat, jeśli organizacje nie zdecydują się na innowacje. Z drugiej strony do wdrażania innowacyjnych narzędzi potrzebna jest dziś chmura. Koło się zamyka. Z badania przeprowadzonego przez Accenture „Full Value. Full Stop” (to największe badanie Accenture na ponad 8000 firm w 20 krajach na poziomie zarządu, szefów IT i prezesów) wynika, że innowacyjne firmy adaptują chmurę nawet w 100%, a te, które są na przeciwnym krańcu skali, tylko w 50%.

Liderzy dystansują pozostałe firmy, ponieważ dzięki rozwiązaniom chmurowym, mogą efektywniej wykorzystywać inne technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy analityka. Według badania różnica między liderami a „maruderami” będzie nadal rosła w ciągu najbliższych 5 lat. Dlaczego? Wynika to z inwestycji w innowacje i technologie. Żeby gonić konkurencję należy więc zbudować i wchodzić w chmurę na poziomach Platform as a Service, Infrastructure as a Service i Software as a Service.

Ale co zatem blokuje rozwój chmury w Polsce? Szef Accenture, podczas spotkania z dziennikarzami, wskazał kilka głównych przyczyn. Po pierwsze to kwestia lokalizacji danych. Zdaniem Mariusza Chudego Polska przypomina kulturowo Niemcy – polskie firmy, podobnie jak firmy zza Odry, chcą, by dane były przechowywane w kraju, najlepiej blisko lokalizacji firmy. Kolejną przyczyną słabej adopcji są regulacje w kilku sektorach (finanse, telekomunikacja, energetyka), które wymuszają lokalne przechowywanie danych.

Adaptację spowalnia również model zarządzania kosztami, ponieważ firmy w Polsce są przyzwyczajone do zarządzania CAPEXEM. Wreszcie są też ograniczenia architektoniczne i technologiczne. Jak zaznaczył dyrektor Accenture, chmura nie jest prosta, a na rynku jest zbyt mało specjalistów IT. Firmy muszą wykonać ogromny skok kompetencyjny, by z innowacyjnych „maruderów” przejść do liderów potrafiących biegle migrować środowiska aplikacyjne.

Wrażenie chmury

Czy AHC ma szansę to zmienić? Zarówno Michał Zajączkowski jak i Mariusz Chudy, ponieważ – co podkreślili, wierzą w środowiska wielochmurowe i to że świat IT będzie hybrydowy. Michał Zajączkowski wskazał na benefity płynące z takiego ekosystemu, w którym można łączyć chmury publiczne, prywatne, ale też wspierać firmy przy utrzymaniu aplikacji tradycyjnych, które z różnych powodów nie mogą być przenoszone. Wiele przedsiębiorstw posiada wielkie aplikacje, których wytworzenie i ciągła aktualizacja dużo kosztuje i migracja do chmury nie może odbyć się w krótkim czasie. Ale, jak zaznaczył Michał Zajączkowski, chmura to nie miejsce, gdzie przetwarzane są dane, ponieważ dla HPE oznacza odczucie klienta końcowego. Dlatego ogromne znaczenie mają aplikacje cloud native, które dają wrażenie chmury i jej szybkości (cloud experience).

Wspólne rozwiązanie HPE i Accenture jest przykładem skutecznego rozwiązania hybrydowego, które zapewni firmom elastyczne zarządzanie IT, korzystanie z chmur publicznych, tworzenie własnej prywatnej chmury oraz uruchamianie na tej samej platformie aplikacji tradycyjnych. Ważne, by firmy potrafiły zarządzać takim środowiskiem lub mieć partnera, który to dla nich zrobi w sposób płynny i przejrzysty. Chodzi tu o przejrzysty systemowi rozliczeń. W AHC klienci zapłacą za to, co niezbędne, czyli za samą usługę. Rzeczywiste wykorzystanie infrastruktury jest możliwe dzięki wykorzystaniu HPE GreenLake.

Duże pole do zagospodarowania

ACH była przez wiele miesięcy przygotowywana przez Accenture i HPE. Twórcy wskazują przewagi swojego rozwiązania – ta chmura hybrydowa jest wprost dedykowana do obsługi dużych, złożonych środowisk. Na tej platformie można przetwarzać bazy danych Oracle czy rozwiązania bazujące na stosie technologicznym SAP. Już dziś klientami AHC są dostawcy chmury publicznej tacy jak Microsoft czy Google, którzy wykorzystują chmurę hybrydową do utrzymywania systemów SAP czy Oracle. To mocna rekomendacja.

Dzięki współpracy Accenture oraz Hewlett Packard Enterprise w ramach AHC oferowana jest kompleksowa usługa obejmująca proces migracji od początku do końca uwzględniająca specyficzne potrzeby klientów.

Dzięki opatentowanemu rozwiązaniu platforma chmurowa od Accenture znacznie usprawnia przeniesienie do chmury najbardziej złożonych systemów, skracając czas migracji z miesięcy do nawet kilku dni. Uruchomienie środowiska testowego dla mniejszych aplikacji, przy wykorzystaniu rozwiązań cloud native zajmie natomiast kilka minut.

Jak wskazują dyrektorzy Accenture i HPE, wdrożenie AHC wiąże się z konkretnymi oszczędnościami. „Wśród korzyści biznesowych płynących z korzystania z AHC możemy wskazać czynniki takie jak skrócenie czasu wdrożenia innowacji nawet o 50%, oszczędność kosztów operacyjnych na poziomie 30-50% i do 30% oszczędności wydatków na przetwarzanie danych w chmurze publicznej” – zaznaczył Mariusz Chudy.

Rynek w Polsce patrzy binarnie na kwestie przechowywania danych. Jak zauważyli twórcy AHC, pomiędzy dwoma biegunami jest duża przestrzeń do zagospodarowania przez rozwiązania hybrydowe, które umożliwią firmom wejście na ścieżkę innowacji.


TOP 200