Hybrydowa chmura obliczeniowa to większe bezpieczeństwo

Materiał promocyjny Elastyczność przetwarzania danych i dostępność aplikacji biznesowych stają się koniecznością w świecie pracy zdalnej. Z roku na rok rośnie znaczenie chmur obliczeniowych, które choć mają wiele zalet, wymagają nowego podejścia do bezpieczeństwa. Odpowiedzią na te potrzeby są chmury hybrydowe oparte na solidnych silnikach biznesowych.

Skala konsumpcji rozwiązań IT w chmurze przez biznes rośnie o kilka punktów procentowych z roku na rok. Liczba aplikacji dostępnych w chmurze zdecydowanie ułatwia decyzję o migracji do tego środowiska. Dodatkowo popularność zdobywają rozwiązania hybrydowe, które pozwalają na rygorystyczne szyfrowanie kluczowych procesów w chmurze prywatnej. To doskonała infrastruktura dla branż regulowanych oraz przedsiębiorstw, które chcą łączyć innowacje z wyższym poziomem kontroli wrażliwych danych.

Wśród dużych firm w UE udział tych, które zaimplementowały rozwiązania chmurowe wynosi już 72%. Najwięksi gracze reagują na wyzwania szybciej, ale też ich działanie wymaga sporej elastyczności. Silnie skalowalne, wirtualne środowiska danych są odpowiedzią na tę potrzebę. Dzisiaj implementacja usług dostępnych w chmurze staje się kwestią konkurencyjności.

Czym jest chmura hybrydowa?

Hybrydowa chmura obliczeniowa pozwala na połączenie w jeden system zarządzania wielu urządzeń, aplikacji i zautomatyzowanych procesów. Otoczenie chmury hybrydowej polega na połączeniu chmury publicznej i chmury prywatnej, co skutkuje oddzieleniem przestrzeni pracy od przetwarzania wrażliwych danych. Jednocześnie przechowywanie i przenoszenie danych staje się bardziej elastyczne i efektywne.

Chmury publiczne są zarządzane przez dostawców usług. Chmury prywatne to przestrzeń danych, do której dostęp posiada wyłącznie przedsiębiorstwo. Mogą stanowić usługę zewnętrzną lub też być tworzone na własne potrzeby z prywatną infrastrukturą serwerów i pamięci masowej.

Dostęp do kluczowych procesów jest chroniony firewallem, ponadto zyskują one dodatkowe szyfrowanie. Natomiast pracownicy mogą korzystać z biznesowych aplikacji (SaaS) i wypełniać codzienne obowiązki bez obciążeń wynikających ze szczególnych środków bezpieczeństwa.

Przewiduje się, że globalna wartość rynku chmury hybrydowej do 2026 roku wzrośnie niemal trzykrotnie w stosunku do wartości z 2020 roku (52 mld do 145 mld ).

Wśród zaawansowanych możliwości chmur hybrydowych warto zwrócić uwagę na wyższą produktywność programistyczną. Spójna platforma pozwala na rozwijanie oprogramowania w metodykach DevOps i agile. W środowisku wielochmurowym zaprojektowane rozwiązania mogą być wprowadzane kolejno do wszystkich chmur.

Dla kogo chmura hybrydowa?

Jest to kluczowe rozwiązanie dla nowoczesnych biznesów, dla których, poza elastycznością rozwiązań, szczególnie ważne jest bezpieczeństwo danych. Dotyczy to zwłaszcza branży finansowej czy farmaceutycznej - ze względu na ścisłe regulacje nie można powierzyć zarządzania bezpieczeństwem danych podmiotom trzecim. Chmura prywatna stanowi także odpowiedź dla przedsiębiorstw, które pozostają nieufne wobec wyprowadzania danych poza organizację. Pozwala ona na kształtowanie zabezpieczeń dostosowanych do rodzaju działalności i ochrony poufnych danych firewallem.

Pamięć masowa w chmurze hybrydowej

Inwestycja w prywatną chmurę to długoterminowa strategia, która pozwala na stworzenie bezpiecznego i efektywnego środowiska pracy. Jej możliwości znacznie przewyższają rozwiązania on-premise, zwłaszcza z tego względu, że możliwa jest jej orkiestracja z publicznymi chmurami, a także łączenie wielu chmur we wspólne środowiska. Mimo wszystko tak, jak tradycyjna baza danych, chmura prywatna potrzebuje nowoczesnych serwerów i pamięci masowych.

Firma IBM od 1952 projektuje komputery typu mainframe. To urządzenia zdolne do wspierania ogromnych przedsięwzięć rządowych i biznesowych. Najnowszy komputer IBM z15™ pełni funkcję niezawodnego korporacyjnego silnika, powstał z myślą o rosnących ekosystemach aplikacji. Już poprzednie edycje posiadały moc zdolną przetwarzać 2,5 miliarda transakcji dziennie. Według firmy to 100 Cyber Monday każdego dnia. IBM z15™ potrafi przetwarzać 19 miliardów szyfrowanych transakcji dziennie, co oznacza, że odpowiada na potrzeby przyszłości.

IBM Mainframe to niezwyczajna szybkość przetwarzania danych, która oprócz płynności zapewnia także wydajną kontrolę bezpieczeństwa. Pozwala na niemal natychmiastowe identyfikowanie naruszeń bezpieczeństwa i posiada opcję szyfrowania i podglądu transakcji mobilnych w czasie rzeczywistym. Możliwość tworzenia setek zapasowych kopii pozwala na niemal bezstratne odzyskiwanie danych.

Działanie komputera wspiera sieć aplikacji, co sprawia IBM z15 tworzy niezwykle stabilne środowisko, odporne na ataki i zakłócenia, a także umożliwiające bardzo szybkie przywracanie działania oprogramowania po przestojach.

IBM® zSecure Suite dodaje warstwy zabezpieczeń — w tym audyty, alerty, administrację, raportowanie i uwierzytelnianie — które zwiększają bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem w sprzęcie, oprogramowaniu, wirtualizacji i standardowych zewnętrznych menedżerach zabezpieczeń.

Rozwiązanie hybrydowe zwiększa elastyczności biznesu i jego potencjał cyfrowy, a jednocześnie pozwala na pełne zarządzanie ryzykiem, w tym przeciwdziałanie atakom na wrażliwe dane. Środowisko chmurowe pozwala rozwijać szybkość i zachowywać płynność w świecie pełnym wyzwań i konieczności zadbania o konkurencyjność działań.

S&T we współpracy z IBM proponuje kompleksowe rozwiązanie chmurowe IBM Cloud, zawierające rozwiązania infrastrukturalne dla nowoczesnych biznesów. Urządzenia o dużej mocy, wsparte modułowym oprogramowaniem pozwalają tworzyć przyjazne środowisko IT do projektowania aplikacji i przetwarzania wrażliwych danych.