Husarion: robot z taśmy

Robotyzacja wymaga odpowiedniej architektury sieci, która zapewniałaby współpracę wszystkich działających w niej urządzeń i przyśpieszała prototypowanie robotów. Polska firma Husarion dostarcza narzędzi i metod optymalizacji wielu aspektów robotyki.

Firma Husarion z Krakowa dostarcza technologię do szybkiego prototypowania robotów. Dzięki jej produktom inżynierowie nie muszą zaczynać pracy od podstaw nad nowym systemem robotycznym czy pojazdem autonomicznym lecz korzystają z gotowych modułów sprzętowych oraz programistycznych. Tym samym skróceniu ulega czas wdrażania nowych rozwiązań z obszarów mechatroniki oraz robotyki.

Głównymi odbiorcami produktów firmy Husarion są jednostki badawczo rozwojowe firm oraz wyższe uczelnie. Wśród nich znajdują się prestiżowe ośrodki działające w obszarze robotyki, jak np. Politechnika w Delft w Holandii, gdzie studenci uczą się oprogramowania pojazdów autonomicznych. Z panelu użytkownika można sterować online robotami za pomocą dedykowanych interfejsów a także rozwijać oraz aktualizować oprogramowanie z poziomu przeglądarki internetowej.

Husarion: robot z taśmy

Dominik Nowak, dyrektor zarządzający firmy Husarion.

Firma ma inrtersujące pomysły na dalszą ekspansję i sprawnie identyfikuje potrzeby biznesowe. Na przykład w Husarion zwrócono uwagę, że rozwiązania wykorzystywane w przemyśle, służące do łączenia urządzeń przez internet, opierają się na architekturze gwiazdy. Urządzenia są łączone do centralnego huba, najczęściej chmury obliczeniowej, która zapewnia łączność na zasadzie "każdy z każdym" oraz zbiera dane. Jednak taka architektura ma wady: opóźnienia transmisji sygnału pomiędzy urządzeniami, ryzyko przechwycenia danych i podatność na cyberataki. W odpowiedzi, Husarion w przeciągu najbliższych miesięcy wprowadzi na rynek nowy produkt. Będzie to oprogramowanie dla sieci Husarnet, funkcjonującej w architekturze rozproszonej P2P, która umożliwi połączenie ze sobą przez internet robotów, pojazdów autonomicznych, dronów oraz serwerów należących do klienta. Wystarczy tylko zainstalować i skonfigurować na urządzeniach, które mają być połączone aplikację Husarnet. Tego rodzaju rozwiązanie charakteryzuje się brakiem centralnego węzła a urządzenia widzą się, jakby były w jednej lokalnej sieci - są połączone przez internet bez stałych adresów IP.

Zobacz również:

  • Amerykański Sidewalk firmy Amazon może być cenny dla biznesu
  • Atos ma nowego CEO
  • 9 cech odnoszącego sukcesy CTO

Na portfolio produktów Husarion składają się dziś sterowniki do budowy robotów CORE2 (do robotów sterowanych przez internet) oraz CORE2-ROS (do pojazdów i robotów autonomicznych), platformy deweloperskie w postaci robotów do tele-obecności z otwartym kodem źródłowym oraz mobilna platforma autonomiczna wyposażona w podobne komponenty, jakie funkcjonują w samochodach autonomicznych (czego przykładem jest laserowy sensor do wykrywania otoczenia (ang. Light Detection and Ranging, LiDaR), kamera wysokiej rozdzielczości (RGBD) zintegrowana z sensorem głębi oraz centralny komputer do przetwarzania w czasie rzeczywistym danych docierających z sensorów oraz kontrolowania ruchu robota), platforma internetowa cloud.husarion.com do zarządzania robotami przez internet. Główne rynki zbytu firmy to USA, Kanada, Niemcy, Szwajcaria i Holandia. "Nasza firma istnieje na rynku od ponad 4 lat. Przez ten czas wypuściła na rynek dwie generacje sterowników do budowy robotów, oraz zyskała zaufanie firm robotycznych oraz uczelni wyższych na całym świecie. Wsłuchując się w głosy klientów tworzymy produkty, które rozwiązują ich konkretne problemy. Tak jest również w przypadku sieci Husarnet, która rozwiązuje problem łączenia przez internet urządzeń przemysłowych, robotów, pojazdów autonomicznych oraz dronów. Wokół sieci Husarnet nawiązaliśmy partnerstwo m.in. z T-mobile do nowo tworzonej sieci 5G oraz z Microsoftem do "przetwarzania we mgle" (Fog Computing)" – mówi Dominik Nowak, dyrektor zarządzający firmy Husarion. Na przestrzeni ostatniego półrocza rozwiązania firmy spotkały się także z dużym zainteresowaniem na targach Japan IT Week w Tokio, Hannover Messe oraz IoT World 2018 w Dolinie Krzemowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200