Hurtownie danych na ciężkie czasy

Systemy oprogramowania hurtowni danych są bardzo drogie, ale pomimo tego wiele przedsiębiorstw uważa, że warto w nie inwestować, ponieważ analitycy mogą wyciągać z nich dane zapewniające nowy wgląd w biznes i przewagę nad konkurencją.

W raporcie opublikowanym w tym roku przez IDC, przewiduje się, iż rynek platform hurtowni danych ma wzrosnąć z przewidywanych na ten rok 7,9 miliarda USD do ok. 10, 8 miliarda USD w roku 2013.

Firmy, które zamierzają wkroczyć w obszar analityki opartej na hurtowniach danych, ale nie dysponują jeszcze odpowiednim budżetem, mogą teraz skorzystać z pojawiającej się opcji w postaci bezpłatnego oprogramowania, które zapewnia już poważne możliwości eksploracji danych.

W październiku br. pojawiła się baza danych MPP (Massively Parallel Processing) firmy Greenplum w edycji “Single Node". Architektura MPP pozwala na rozdzielenie obciążeń hurtowni danych na wiele serwerów.

Wersja Single Node może być używana w trybie "produkcyjnym" na jednym serwerze x86 z maksymalnie dwoma gniazdami CPU i pamięcią bez ograniczeń. Może być także wdrożona na pojedynczej maszynie wirtualnej z maksymalnie ośmioma rdzeniami, również bez ograniczeń pamięciowych. Single Node Edition może być także włączona do szerszej implementacji oprogramowania Greenplum.

Także w październiku, firma Calpont udostępniła kolumnową bazę danych open source InfiniDB Community Edition. Metoda kolumnowa w wielu przypadkach może istotnie zmniejszać obciążenie we/wy pamięci dyskowych w porównaniu z systemem pamiętającym dane w wierszach (klasyczna, relacyjna baza danych), a także pozwala uzyskać większy stopień kompresji danych.

InfiniDB Community Edition również jest ograniczona do jednego serwera, ale za to bez ograniczeń na liczbę CPU, liczbę rdzeni i pojemność pamięci operacyjnej. A także bez ograniczeń dotyczących wolumenu danych i jednocześnie pracujących użytkowników.

Firma oferuje również komercyjną edycję InfiniDB, która może być skalowana na wiele serwerów.

InfiniDB Community Edition nie jest pierwszą kolumnowa platforma hurtowni danych open source. Wcześniej, w roku ubiegłym, tego typu platformę udostępniła firma Infobright. Oprogramowanie to została już pobrane przez 15 tys. potencjalnych użytkowników.

Pojawienie się darmowych opcji hurtowni danych może zachęcić wiele firm, nie dysponujących jeszcze odpowiednim budżetem na zakup komercyjnych platform, do wdrażania pilotowych rozwiązań dla analityków, przed wdrożeniem rozwiązań komercyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200