Hurtownia na plus

Co 3-4 miesiące hurtownia danych w Polkomtel SA będzie rozbudowywana o kolejne moduły funkcjonalne. Sukcesywnie będą także dodawane nowe źródła danych.

Co 3-4 miesiące hurtownia danych w Polkomtel SA będzie rozbudowywana o kolejne moduły funkcjonalne. Sukcesywnie będą także dodawane nowe źródła danych.

W ciągu drugiego półrocza ubiegłego roku w Polkomtel SA (Plus GSM) trwały prace nad wstępną analizą projektu budowy hurtowni danych. Starano się określić przyszłych użytkowników tego narzędzia i ich potrzeby. "Na podstawie wymagań użytkowników określiliśmy potrzeby informacyjne, które musi zaspokoić nasze rozwiązanie" - stwierdza Jarosław Bartosik, kierownik zespołu Systemów Wspomagania Decyzji w Polkomtel SA.

Na początku tego roku rozpoczęto prace nad określeniem celów i funkcji hurtowni danych i opartych na niej aplikacji. Od maja br. trwa jej wdrożenie. Równolegle prowadzone były prace nad projektem pilotażowym, z którego użytkownicy już korzystają, jak też ostateczną architekturą tego rozwiązania. Pełna wersja hurtowni zacznie działać w Plus GSM w październiku 1998 r.

W późniejszym terminie będzie następować dalsza rozbudowa hurtowni polegająca na uzupełnianiu, co 3-4 miesiące, o nowe funkcje i kolejne źródła danych. Od października br. system będzie zasilany z podstawowej aplikacji billingowej. Następnie mają być do niego wykorzystywane dane z systemu billingowego dla usług pre-paid, bazy danych o dilerach i sprzedawcach, systemu finansowo-księgowego i aplikacji działu technicznego, zajmującego się analizą działania sieci Plus GSM.

Przekonać użytkowników

Idea budowy hurtowni danych powstała w dziale informatyki. Jednak ustalenie wymagań przed nią stawianych odbyło się już przy udziale pracowników innych działów - potencjalnych użytkowników tego rozwiązania. Początki były dość trudne, ponieważ dla większości z nich był to pierwszy kontakt z tego typu narzędziem.

Dostęp do informacji

Celem tego systemu jest dostarczenie informacji wspomagającej działania w pierwszej kolejności takich działów, jak marketing, sprzedaż, planowanie i rozwój czy obsługa klienta. Jako następny z hurtowni danych skorzysta dział techniczny.

Dostęp do informacji zawartych w hurtowni użytkownicy otrzymają na trzy sposoby. Tak zwani power users sami będą tworzyć raporty dotyczące dowolnego, określonego przez nich zapytania przy użyciu narzędzi systemu Business Object. Dla analityków przygotowane są raporty analityczne z możliwością wykonywania operacji typu drill-down lub slice&dice. Pozostali będą wykorzystywać w swojej pracy gotowe raporty, dostępne w postaci tekstowej w Business Object lub graficznej w Map Info.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200