Huawei stawia na AI i prezentuje własną wizję rozwoju tej technologii

Chińska firma Huawei ogłosiła w Szanghaju podczas konferencji Huawei Connect 2018, że pracuje nad nową generacją układów scalonych, które będą wspierać technologię AI (sztuczna inteligencja). Zamierza jednocześnie oferować szereg narzędzi programistycznych i chmurowych usług, które pozwolą użytkownikom jej urządzeń korzystać z tej technologii.

Decydując się na taki krok Huawei rzuca wyzwanie takim konkurującym nią firmom, które rozwijają technologię AI, jak Nvidia, Intel, Qualcomm, ARM, IBM oraz do pewnego stopnia Google.

Szef firmy Huawei (Eric Xu) zapowiedział na konferencji układy scalone Ascend 910 i Ascend 310, które bazują na architekturze CANN (Compute Architecture for Neural Networks). Dodatkowo zaprezentował MindSpore - ujednoliconą platformę wspierającą proces uczenie się urządzeń, będący jednym z ważnych elementów technologii AI.

Zobacz również:

  • Ta funkcja powinna trafić do Androida lata temu
  • HarmonyOS trzecim najpopularniejszym systemem mobilnym
  • AI jak obosieczny miecz

Huawei produkuje już procesory wspierające technologię AI. Noszą nazwę Kirin i Huawei instaluje je w swoich smartfonach. Firma wykorzystuje je w ramach projektu RoadReader. Dysponujący tym procesorem smartfon potrafi w inteligentny sposób rozpoznać i w zależności od tego jaki to jest obiekt odpowiednio reagować. A reakcja będzie inna gdy smartfon rozpozna samochód i krańcowo inna gdy będzie to piłka czy kot. Smartfon może też wtedy uczyć się, jak najlepiej reagować na dany obiekt

Huawei zapowiada, że jego nowe badania nad sztuczną inteligencją będą koncentrować się na przetwarzaniu języka naturalnego oraz uczeniu maszynowym. Będzie też wykorzystywać sztuczną inteligencję przy projektowaniu urządzeń instalowanych w środowiskach IoT (Internet rzeczy).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200