Huawei przygotowuje Harmony OS 3.0 - premiera we wrześniu

Huawei aktywnie rozwija własny system operacyjny - HarmonyOS. Wydanie 3.0 pojawi się we wrześniu 2022 roku. Już za miesiąc doczekamy się pierwszych kompilacji testowych.

Huawei od 2019 roku intensywnie pracuje nad rozwojem autorskiego systemu operacyjnego HarmonyOS. W praktyce HarmonyOS łączy w sobie kilka systemów operacyjnych, które korzystają m. in. z Androida oraz systemów wbudowanych. HarmonyOS trafia na smartfony, tablety, a także urządzenia sieciowe czy Smart Home.

Interfejs użytkownika w HarmonyOS 2.0 dla tabletów
Źródło: huawei.com

Interfejs użytkownika w HarmonyOS 2.0 dla tabletów

Źródło: huawei.com

System operacyjny HarmonyOS otrzymał dużą aktualizację w zeszłym roku. Producent pochwalił się, że w sierpniu 2021 roku pod kontrolą HarmonyOS 2.0 pracowało ponad 100 milionów urządzeń. W większości mowa o sprzęcie sprzedawanym w Chinach.

Zobacz również:

  • Huawei P60 Pro ma świetny aparat i... za dużo ograniczeń
  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Windows 11 dodaje obsługę formatów archiwów RAR, 7-Zip, Tar i innych

Zgodnie z najnowszymi raportami z China firma Huawei kończy prace nad HarmonyOS 3.0. Pierwsze kompilacje testowe Developer Preview pojawią się na rynku za kilka tygodni, a finalna wersja oprogramowania zostanie udostępniona klientom po wakacjach 2022 roku.

Huawei nie przekazał jeszcze żadnych oficjalnych informacji na temat HarmonyOS 3.0. System operacyjny ma skupić się na dopracowaniu interfejsu użytkownika oraz poprawie wydajności. HarmonyOS 3.0 będzie aktualizacją przyrostową, która nie wprowadzi żadnych rewolucyjnych funkcji. System operacyjny wykorzysta platformę ArkUI, która została zaprojektowana w celu łatwiejszego tworzenia aplikacji dla HarmonyOS z wykorzystaniem TypeScript lub JavaScript.

HarmonyOS 3.0 prawdopodobnie nadal bazować będzie na kodzie źródłowym Androida w wersji AOSP (Android Open Source Project) z nakładką graficzną EMUI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200