Huawei prosi o równe traktowanie

Wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich wystosował list otwarty, w którym nawołuje do równego i uczciwego traktowania firmy. To reakcja na projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, mogącej potencjalnie uderzać w Huawei.

Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich

Radosław Kędzia w liście otwartym podkreśla wkład, jaki wniosło Huawei w rozwój polskiej telekomunikacji, branży nowych technologii i nauki w ciągu 16-letniej obecności w Polsce. Przypomina, że w kraju mieści się siedziba regionalna Huawei na 28 państw, ponadto w Warszawie funkcjonuje jej centrum badawczo-rozwojowe.

Firma tworzy ogółem 3 tys. miejsc pracy, a w samym 2018 r. odprowadziła do budżetu państwa 182 mln zł podatku VAT i 100 mln zł podatku CIT (dla porównania, jak wynika z danych Ministerstwa Finansów dotyczących tego, ile podatków płacą firmy IT w Polsce Huawei za ub. rok zapłacił 1,4 mln podatku CIT).

Zobacz również:

  • Kolejne urządzenie z elastycznym ekranem od Huawei w Europie

„Założyliśmy wspólne centrum innowacji z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Politechnice Warszawskiej dostarczyliśmy najnowszy sprzęt do działań w obszarze sztucznej inteligencji” – pisze Kędzia. „Wspieramy również młodych naukowców i studentów kierunków technologicznych, umożliwiając im zdobycie praktycznego doświadczenia podczas warsztatów w siedzibie głównej Huawei, w ramach programu Seeds for the Future, realizowanego w Polsce od 7 lat” – dodaje.

Wiceprezes Huawei zaznacza, że większość (nawet 60%) krajowej infrastruktury telekomunikacyjnej trzeciej i czwartej generacji jest zbudowana w oparciu o rozwiązana dostarczane przez jego firmę (warto dodać, że działające w Polsce telekomy swoje sieci 5G też budują głównie we współpracy z Chińczykami – w największym stopniu Play, w nieco mniejszym Orange i T-Mobile).

„Jesteśmy z Wami od lat, a nasz wkład w rozwój gospodarki i społeczeństwa cyfrowego jest stały i znaczący – nawet jeśli nie widać go na pierwszy rzut oka, bo niewiele osób z zaciekawieniem spogląda na elementy infrastruktury telekomunikacyjnej. W zamian nie prosimy o szczególne traktowanie. Prosimy o traktowanie równe i uczciwe”

– pisze na zakończenie Radosław Kędzia.

KSC: firmy wysokiego ryzyka

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa przewiduje wprowadzenie systemu ocen dla firm z sektora ICT. Spółki będą analizowane pod kątem potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, na przykład o charakterze ekonomicznym i kontrwywiadowczym. Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa, czyli ciało opiniodawczo-doradcze przy Radzie Ministrów, ma badać prawdopodobieństwo, czy dany dostawca znajduje się pod wpływem państwa spoza Unii Europejskiej lub NATO.

Status „wysokie ryzyko” może oznaczać nawet wykluczenie danej firmy z rynku – firmy wchodzące w skład krajowego systemu cyberbezpieczeństwa nie będą mogły kupować nowych produktów i usług takiego dostawcy, a w wypadku rozwiązań już użytkowanych będą zobligowane do wycofania ich w okresie pięciu lat.

Huawei w 2019 r. odnotował w Polsce 3,75 mld zł przychodów netto ze sprzedaży produktów i usług. Jak wynika z rankingu Computerworld TOP200, jest trzecią największą firmą informatyczną działającą w naszym kraju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200