Huawei pozostaje dalej największym na świecie dostawcą sieci komórkowych

Firma analityczna ABI Research opublikowała raport omawiający trzeci kwartał br., z którego wynika, że chińska korporacja Huawei jest obecnie największym producentem komponentów używanych do budowania sieci komórkowych i opanowała (biorąc pod uwagę wielkość przychodów) 28,1% tego rynku. To nieco gorszy wyniki niż ten uzyskany w drugim kwartale br., gdy firma mogła się pochwalić jeszcze lepszym wynikiem (31,1%).

ABI Research uważa, że słabszy wynik Huawei jest spowodowany głównie postawą administracji USA, która uważa iż jest to firma związana tak ściśle z rządem chińskim, iż oferowane przez nią rozwiązania RAN (Radio Access Network) mogą (przynajmniej pośrednio) zagrażać bezpieczeństwu decydujących się na nie operatorów telekomunikacyjnych. Stąd słabsze wyniki Huawei właśnie na rynku USA.

Na innych rynkach firma Huawei radzi sobie jednak doskonale i w trzecim kwartale wygrała wiele przetargów na budowanie sieci LTE, dostarczając np. taki sprzęt największemu obecnie na świecie operatorowi sieci komórkowych, jakim jest China Mobile. Z usług tego operatora korzysta obecnie ponad 700 mln osób.

Zobacz również:

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Ericsson (21,8%), a na trzecie awansował Alcatel-Lucent (16,9%), wyprzedzając tym samym firmę Nokia Solutions and Networks (14,9%). Piąte miejsce przypadło w udziale firmie Samsung (9,5%). To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że w drugim kwartale 2013 r. udział w rynku tej firmy wynosił 6,7%.


TOP 200