Huawei – pobiliśmy rekord szybkości pracy pojedynczego połączenia 5G

Chińska firma Huawei chwali się, że pobiła rekord szybkości transmisji danych 5G w konfiguracji „single user”, to znaczy takiej w której pojedynczy smartfon korzysta z usług sieci 5G. Wydarzenie miało miejsce w Turcji (Istambuł), gdzie Huawei zbudowało z lokalną firmą telekomunikacyjną Turk Telecom eksperymentalną sieć 5G, z którą jej smartfon mógł wymieniać dane z szybkością 2,92 Gb/s.

Huawei podkreśla, że jest to eksperymentalna sieć i komercyjne usługi 5G oferujące każdemu urządzeniu takie przepustowości nie pojawią się szybko w ofertach operatorów sieci mobilnych. Niemniej jednak jest to warty odnotowania fakt udowadniający, że sieci 5G to zupełnie nowa jakość, która zrewolucjonizuje rynek usług mobilnych.

Dość powiedzieć iż oprócz dużej szybkości sieć 5G – to oczywiście podstawowy walor tej technologii - będzie w stanie obsługiwać do 100 urządzeń mobilnych funkcjonującej na powierzchni jednego metra kwadratowego, oferując przy tym niezwykle małe opóźnienia rzędu 1 ms.

Zobacz również:

Bo chociaż teoretycznie sieci 5G będą mogły w przyszłości pracować z szybkością dochodzącą nawet do 20 Gb/s, to w praktyce nigdy jeszcze nie przeprowadzono testów takiej sieci, podczas których transmitowano dane w konfiguracji „single-user” z szybkością prawie 3 Gb/s. Do testów użyto smartfona Huawei Mate X wyposażonego w kartę SIM/5G firmy Turk Telecom.


TOP 200