Huawei po raz pierwszy od blisko dekady stało się największym producentem smartfonów

Jak donosi firma analityczna Canalys, Huawei wprowadziło na rynek w drugim kwartale tego roku więcej smartfonów niż jakikolwiek inny dostawca takich urządzeń. To warty odnotowania fakt, ponieważ po raz pierwszy od dziewięciu lat pierwsze miejsce w takim rankingu zajęła inna firma niż Apple czy Samsung.

Huawei

Huawei wyprodukowało w drugim kwartale tego roku 55,8 miliona smartfonów, co oznacza spadek o 5% porównując rok do roku. Widać z tego, że inne firmy musiały odnotować gorsze wyniki, gdyż wystarczyło to do zajęcia pierwszego miejsca. I rzeczywiście - Samsung dostarczył na rynek w tym czasie 53,7 miliona smartfonów, co oznacza spadek aż o 30%.

Analitycy uważają, że Huawei zawdzięcza tak dobry wynik głównie dzięki wzrostowi popytu na smartfony w Chinach, gdzie gospodarka zaczęła się gwałtownie odradzać po pandemii koronawirusa. W tym samym czasie liczba przypadków COVID-19 wzrosła na innych rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Nie ma się więc co dziwić iż popyt na smartfony spadł automatycznie na tych rynkach.

Zobacz również:

Nie ma już żadnej wątpliwości co do tego, że COVID-19 uderzył mocno w globalny rynek smartfonów. International Data Corporation snuje pesymistyczne prognozy i uważa, że rynek ten może skurczyć się w tym roku w porównaniu z poprzednim aż o 12%.

Wracając do dobrego wyniku uzyskanego przez Huawei można powiedzieć, że przyczyniła się do tego pandemia. Gdyby na światowych rynkach popyt na smartfony nie spadł tak mocno, największym producentem takich urządzeń zostałby pewnie Apple albo Samsung. Tak więc paradoksalnie Huawei skorzystało na pandemii koronaworusa, podczas gdy inne firmy straciły.


TOP 200