Huawei opracowuje nowy autorski procesor

Chiny od wielu lat probują stworzyć własne procesory mogące konkurować z Intelem oraz AMD. Huawei właśnie opracowuje nowy model z odmienną architekturą.

Chiny są aktualnie jednym z najważniejszych rynków rozwoju nowych technologii, a także zapleczem produkcyjnym dla całego świata. Pomimo ogromnej gospodarki i dużych nakładów finansowych na badania Chińczycy nie posiadają autorskich procesorów oraz systemów operacyjnych. Podobnie jak Rosja i Korea Północna są zmuszenie do wykorzystywania mocno zmodyfikowanych wersji Linuxa, Android czy Windowsa. Tak samo wygląda sprawa z układami scalonymi dla komputerów osobistych.

Pierwszy komputer stacjonarny firmy Huawei
Źródło: huawei.com

Pierwszy komputer stacjonarny firmy Huawei

Źródło: huawei.com

Według najnowszych informacji firma Huawei nie zaprzestała rozwoju układów z rodziny Kirin dedykowanych do komputerów. Po premierze niezbyt udanych układów z serii 9000, które odbiegały wydajnością i energooszczędnością od zachodnich konstrukcji, na horyzoncie są nowe układy wyposażone w rdzenie o architekturze Taishan.

Zobacz również:

  • Niemcy podjęły decyzję: nie chcą w swoich sieciach 5G chińskich produktów
  • Apple usuwa ze swojego sklepu emulatory pecetów
  • HP wprowadza pierwsze komputery AIO AI PC

Nowe rdzenie rzekomo charakteryzują się niższym zużyciem energii, jednocześnie przewyższając wydajnościowo rdzenie wykorzystujące gotową architekturę Cortex-A510 od ARM z układu Kirin 9000.

Informator twierdzi, że nadchodząca architektura Taishan V130 firmy Huawei będzie miała na celu konkurowanie z chipem M3 firmy Apple i będzie oparta na węźle produkcyjnym 5 nm.

Jeżeli plotki okażą się prawdą będzie to duży skok wprzód dla Huawei, który znalazł się w bardzo niekorzystnej sytuacji z powodu sankcji nałożonych przez USA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200