Huawei może jeszcze w tym roku uruchomić produkcję własnych układów 5G

Według analityków jeszcze pod koniec tego rok – a więc trzy lata po tym, gdy administracja USA zakazała firmom amerykańskim eksportowania do Chin scalaków - Huawei może uruchomić produkcję własnych układów scalonych 5G i instalować je w swoich smartfonach oraz tabletach.

Grafika: Huawei

Dobrze poinformowane źródła donoszą, że Huawei współpracuje od jakiegoś czasu ściśle z firmą SMIC (Semiconductor Manufacturing International; chiński producent układów scalonych), przygotowując się w ten sposób do podjęcia produkcji własnych mobilnych scalaków, które mogą obsługiwać połączenia 5G. Huawei i SMIC zostały w 2020 roku wpisane w USA na tzw. czarną listę. Znajdują się na niej firmy, z którymi biznesowi amerykańskiego nie wolno utrzymywać kontaktu, ani tym bardzie sprzedawać jakiejkolwiek elektroniki.

Chociaż Chiny należą do wiodących producentów smartfonów, to instalują w nich procesory produkowane przez zagraniczne firmy, takie jak TSMC. Chińska firma SMIC wytwarza układy scalone z wykorzystaniem starszej technologii 7 nanometrów i prawdopodobnie takie właśnie chipy – być może będzie to kolejna generacja układów Kirin - pojawią w nowych smartfonach Huawei. Według ekspertów mogą one wejść na rynek nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.

Zobacz również:

  • Google rozbudowuje sieć podmorskich połączeń
  • Ładowanie bezprzewodowe - przydatna funkcja czy zbędny gadżet
  • Pamięć podręczna procesora - rodzaje, zastosowanie i istota
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200