Huawei będzie budował chmurę z partnerami

Huawei stale przypomina, że choć zdobył solidną pozycję jako dostawca telekomów, to na rynkach Enterprise i chmurowym pozostaje mało znaczącym graczem. To może się szybko zmienić po tym, jak szefowie firmy zapowiedzieli początek nowej strategii chmurowej.

Huawei zakłada, że poza rynkiem chińskim nie będzie oferował usług chmurowych. Będzie pracował nad ich rozwojem, Chce mocniej zaistnieć jako dostawca infrastruktury chmurowej dla swoich partnerów biznesowych. Nową strategię zarząd firmy przedstawił w Szanghaju w trakcie konferencji „Huawei Cloud Congress”.

Huawei na rynku Enterprise

Huawei podkreśla, że na rynku przedsiębiorstw jest małym graczem, ale jego przychody w tym obszarze szybko rosną.

46,5 mld USD przychody całego koncernu Huawei w 2014 r.

1,8 mld USD przychody w segmencie Enterprise w pierwszej połowie 2015 r.

48 % wzrostu przychodów w segmencie Enterprise (I połowa 2015/I połowa 2014 r.)

W trakcie wystąpienia otwierającego kongres „rotujący” prezes firmy Eric Xu (Huawei ma trzech zarządzających, którzy kolejno na pół roku obejmują stanowisko prezesa) podkreślił, że niezależnie od posiadanych środków i potencjału rozwojowego Huawei nie może być dostawcą wszystkich możliwych rozwiązań dla wszystkich możliwych klientów i musi skoncentrować się na wybranych obszarach. Infrastruktura IT, platformy software’owe i rozwój usług chmurowych to według Xu kluczowe dziedziny dla ekosystemu chmurowego, którego budowa jest celem firmy.

Zobacz również:

Xu przekonywał, że takie określenie priorytetów rozwojowych wymaga niezależnie od sojuszy technologicznych rozwijania partnerstw o podłożu biznesowym. Z partnerami chiński koncern będzie w stanie stworzyć „otwarte i dynamiczne” środowisko chmurowe.

Sposoby poprawy reputacji

Sztandarowym przykładem takiego sojuszu ma być według zarządu Huawei partnerstwo z Deutsche Telekom, w którym niemiecki operator będzie dostarczał usługi chmurowe, wykorzystując infrastrukturę dostarczaną przez Huawei. Z kolei Huawei ma kierować do Deutsche Telekom swoich klientów. Deutsche Telekom już rozpoczął pilotażowe świadczenie usług dla klientów chińskiego koncernu. Gotowa oferta chmurowa Deutsche Telekom i Huawei w szczegółach ma zostać zaprezentowana w marcu przyszłego roku na targach CeBIT. Już teraz Huawei przekonuje klientów korzystających z jego usług chmurowych w Chinach, że Deutsche Telekom może w razie potrzeby zreplikować ich zasoby w swoich europejskich centrach przetwarzania.

Huawei liczy, że poprzez tego typu partnerstwa umocni swoją pozycję na rynku chmury publicznej, co pomoże także w skutecznej walce o kontrakty na rynku Enterprise dotyczące chmury prywatnej. Tu według Huawei najbardziej obiecujące są obecnie cztery sektory: finansowy, publiczny, energetyczny i transportowy.

Model biznesowych sojuszy, choć o tym szefowie Huawei raczej wprost nie mówią, może przynieść firmie jeszcze jedną korzyść: poprawę reputacji sprawdzonego dostawcy, dbającego o bezpieczeństwo. Wprawdzie Yan Lida, szef Huawei Enterprise Business Group, przekonywał w trakcie konferencji, że współpraca z Deutsche Telekom była decyzją czysto biznesową, to nie ulega wątpliwości, że wizerunkowa korzyść związana z bezpieczeństwem może być dla Huawei ogromna.

Z powodu oskarżeń o szpiegostwo Huawei nadal nie jest dopuszczany do kontraktów w amerykańskiej administracji publicznej. Poprzez partnerstwa, zwłaszcza takie jak z Deutsche Telekom, którego infrastruktura spełnia bardzo ostre wymagania dotyczące bezpieczeństwa, ochrony i prywatności danych, Huawei będzie mógł pokazać się jako sprawdzony partner, dochowujący europejskich standardów bezpieczeństwa sieciowego. A to właśnie w Europie i Chinach Huawei widzi dla siebie największy potencjał w rozwiązaniach chmurowych i klasy Enterprise.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200