Hp bez założycieli

Zmarł William Hewlett, współzałożyciel firmy Hewlett-Packard. Miał 87 lat. Drugim jej współtwórcą był David Packard, który zmarł przed pięcioma laty. Do dziś stoi garaż, w którym w 1939 r. mieściła się pierwsza siedziba Hewlett-Packarda. Niedawno władze Kalifornii zadecydowały o zamieszczeniu przed nim tabli- cy informującej turystów, że w tym miejscu wzięła swój początek Krzemowa Dolina.

O "garażowych" korzeniach jednej z największych obecnie korporacji na świecie z dumą mówi Carleton Fiorina, obecna szefowa HP. Kultywuje ona specyficzny, familiarny styl zarządzania wypracowany przez Hewletta i Packarda, o którym mawia się "HP Way".

William Hewlett i David Packard poznali się na początku lat 30. na Uniwersyte- cie Stanforda. Obaj byli świe-żo upieczonymi studentami interesującymi się inżynierią i elektroniką. Firmę założyli kilka lat później, zaczynając od 500 USD. Dzisiaj obroty HP wynoszą prawie 43 mld USD. O kolejności nazwisk w nazwie firmy zadecydował rzut monetą.

Po II wojnie światowej David Packard zajął się zarządzaniem. Natomiast William Hewlett był odpowiedzialny za pracę działu badawczo-rozwojowego. Z czynnego zarządzania firmą zrezygnował w 1978 r. Zajął się wtedy filantropią, przeznaczając na ten cel kilkaset milionów dolarów. David Packard odszedł na emery- turę, rezygnując z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej w 1993 r.


TOP 200