HotDog - narzędzie z tradycjami

Wśród coraz liczniejszych edytorów HTML ciekawie prezentują się produkty o długiej historii rozwoju.

Wśród coraz liczniejszych edytorów HTML ciekawie prezentują się produkty o długiej historii rozwoju.

Zdarza się, że na rynku pojawiają się aplikacje, które w swym wyglądzie i działaniu odzwierciedlają ekscentryczny charakter jego twórców. Aplikacja HotDog jest dziełem australijskiej firmy Sausage Software. Jest to produkt dopracowany (znałam ten program od czasu pojawienia się jego pierwszej wersji), nadający się do tworzenia złożonych stron WWW.

Testowałam ten program zarówno na komputerze z Windows 95 (z procesorem Pentium i 24 MB RAM), jak i w sieci Windows NT 4.0. W obu przypadkach obsługa aplikacji nie sprawiała problemów - jest to więc znakomite rozwiązanie zarówno dla małych jak i dużych przedsięwzięć. O poczuciu humoru twórców z Sausage Software świadczą nazwy poszczególnych narzędzi programu lub zachowanie aplikacji w czasie wywoływania poszczególnych opcji.

Sniffer ułatwia dodawanie elementów do opracowywanej strony (szczególnie łatwo przychodziło mi włączanie dowiązań). Zintegrowane środowisko IDE jest podobne do znanego z Visual Basic. Obsługa ActiveX jest dobrze zintegrowana z produktem (podobnie jak obsługa rozszerzeń). Producent zaopatrzył narzędzie w wiele cech nie spotykanych w innych edytorach stron WWW. Jedną z nich jest możliwość wprowadzenia automatycznej optymalizacji objętości grafiki zamieszczanej na stronach. Dokonuje się to poprzez zamianę formatu z GIF na JPG oraz dobór stopnia kompresji pliku. Spodobała mi się także możliwość ściągnięcia zawartości zewnętrznego serwera WWW w celu umieszczenia go w edytorze lub przeprowadzenia zdalnej edycji stron. HotDog wyposażono w korzystający z kreatorów (użytkownik ma możliwość tworzenia własnych wzorców) moduł ułatwiający budowanie stron, ich aranżację oraz edycję. Umożliwia to szybkie tworzenie skomplikowanych stron.

Jedną z cech, która zyskała moje uznanie, było wbudowanie możliwości pełnej obróbki plików graficznych. Wcześniej musiałam często opuszczać edytor w celu odwołania się do pomocy innych aplikacji graficznych. W obecnej wersji edytora właściwie nie było takiej potrzeby - mogłam tworzyć animacje, dokonywać konwersji formatów, a także wklejać grafikę do stron. Producent twierdzi, że narzędzie można integrować z innymi środowiskami IDE (chociaż nie udało mi się to z Visual Basic). HotDog 3.0 obsługuje skrypty JavaScript, najnowsze rozszerzenia języka HTML oraz dokonuje automatycznej kontroli składni.


TOP 200