Hot spot w każdym domu

Mało znana hiszpańska spółka Fon Technology chce zbudować międzynarodową, ''społecznościową'' sieć dostępu do Internetu, złożoną z miliona hot spotów.

Mało znana hiszpańska spółka Fon Technology chce zbudować międzynarodową, ''społecznościową'' sieć dostępu do Internetu, złożoną z miliona hot spotów.

Pomysł znalazł już uznanie takich graczy jak Google czy Skype. Wymienione spółki - wraz z dwoma funduszami Index Ventures i Sequoia Capital - zainwestują ponad 21,5 mln USD w Fon Technology. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój sieci i jej promocję, zwłaszcza w regionach o uboższej infrastrukturze telekomunikacyjnej.

Fon Technology SL uruchomiła usługi w listopadzie 2005 r. Ma obecnie 3000 użytkowników (zwanych foneros). Każdy z nich ma bezprzewodowy router, z którego część pasma współdzieli z innymi klientami sieci. Aby przyłączyć się do sieci, należy wgrać odpowiednie oprogramowanie do routera Wi-Fi i zarejestrować się przez Internet w Fon Technology. Na razie obsługiwanych jest kilka modeli routerów Linksys. Każdy z uczestników tej sieci hot spotów - w zamian za udostępnienie części swojego pasma internetowego - ma prawo nieodpłatnie korzystać z sieci w zasięgu routera obsługiwanego przez innego klienta Fon Technology. Może też wybrać inny status i otrzymywać 50% opłaty jaką Fon Technology będzie inkasować od niezrzeszonych klientów, niebędących foneros. Na tym właśnie osadza się biznesplan przedsięwzięcia.

Fon Technology do 2010 r. chce zbudować sieć miliona takich hot spotów. Firma zawarła już umowę partnerską ze szwedzkim dostawcą usług internetowych - Glocalnet AB. Prowadzi także rozmowy z hiszpańskim operatorem Jazztel. Wraz z pozyskiwaniem kolejnych funduszy spółka Fon Technology korzysta także z pomocy doradczej Cisco Systems oraz Skype.

1 mln hot spotów ma mieć międzynarodowa sieć "społecznościowa" tworzona przez firmę Fon Technology

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200