Hosting po polsku

Jednak jak zapewniają najwięksi krajowi gracze, jeszcze w tym roku powinniśmy oczekiwać istotnych zmian - szczególnie w ofercie VPS i szeroko pojętego cloud.

Zmiany na rynku dostrzega Maciej Klepacki, dyrektor w ATM SA - "Do niedawna w Polsce nie było efektywnych kosztowo ofert hostingowych i pomimo istnienia barier językowych, technicznych i formalnych, wiele polskich firm lokowało swoje serwery za granicą. Obecnie rynek bardzo się zmienia, zwłaszcza w aspekcie cenowym. Gdy pojawiła się korzystna, polska oferta, a świadomi klienci zaczęli dostrzegać wady hostingu zagranicznego i pozornie "tanich" ofert (np. wysoka latencja, straty pakietów, bariery językowe, często problemy z obsługą techniczną)".

Hosting po polsku

Udział partnerów w obsłudze nazw domeny. pl, I kw. 2011 r.

Zarzuty na temat opóźnień spowodowanych obecnością serwerów w innym kraju odpiera Joerg Lammers, menedżer z 1&1: "W Europie odległości są tak małe, że nie jest potrzebne centrum przetwarzania danych w każdym kraju. Wykorzystujemy własną sieć szkieletową o najlepszych w branży łączach (245 Gb/s) i współpracujemy z najlepszymi operatorami (Sprint, Level3), co pozwala nam obsługiwać serwisy internetowe na całym świecie. Mamy rozbudowane połączenia z głównymi internetowymi punktami wymiany ruchu, w których najwięksi operatorzy bezpośrednio wymieniają ruch przychodzący i wychodzący ".

Zdania na temat opóźnień są więc podzielone - warto przed podjęciem decyzji przeanalizować, czy dla aplikacji internetowej, którą chcemy uruchomić, większe opóźnienia będą miały znaczenie i w jakim stopniu.

Przy wyborze lokalizacji firmy hostingowej warto także wziąć pod uwagę dostępność polskiego wsparcia technicznego, jeśli takie jest konieczne, oraz otwartość firmy w kwestiach formalno-prawnych. Polskie firmy zwykle radzą sobie z tym lepiej, często dzięki lepszej znajomości lokalnych uregulowań.

Polski rynek w liczbach

Początek tego roku przyniósł dla rodzimego rynku symboliczne wydarzenie - liczba zarejestrowanych nazw w domenie .pl przekroczyła 2 mln. Według danych NASK za I kwartał 2011 r., codziennie przybywa ok. 3300 domen. Dynamika przyrostu rynku domen na poziomie 18% rok do roku plasuje nasz kraj na pierwszym miejscu w Europie, przed Francją (17,15%) i Włochami (14,77%).


TOP 200