Hosted bare metal: alternatywa dla usług IaaS świadczonych przez publiczne chmury

Z publicznymi chmurami IaaS konkurują infrastruktury hosted bare metal, które wykorzystują zupełnie inną, niezwirtualizowaną architekturę obliczeniową i dla niektórych firm mogą być atrakcyjną alternatywą.

Głównym elementem infrastruktury hosted bare metal są fizyczne serwery (bare metal), które w przeciwieństwie do publicznych chmur reprezentują zupełnie inną, niezwirtualizowaną architekturę obliczeniową. Serwerem bare metal nie zarządza konkretny system operacyjny i nie obsługuje on wielu wirtualnych maszyn budowanych przez różnych użytkowników tak, jak ma to miejsce w serwerach instalowanych w chmurach, gdyż jest w całości oddany do dyspozycji jednego użytkownika.

Na rynku funkcjonuje już wiele firm, które oferują usługi IaaS bazujące na takiej infrastrukturze. Obsługują one na przykład aplikacje pracujące w czasie rzeczywistym, takie jak te które zarządzają reklamami i określają czy należy je wyświetlić na ekranie smartona lub tableta. Muszą podejmować takie decyzje natychmiast, w czasie krótszym niż kilkadziesiąt milisekund. Niektóre z nich są tak wydajne, że podejmują w ciągu jednego dnia do 50 mld takich decyzji.

Podstawowym elementem każdej Infrastruktury hosted bare metal są “gołe” systemy obliczeniowe, które nie narzucają użytkownikowi żadnego systemu operacyjnego i co za tym idzie żadnych aplikacji użytkowych. Ważne w takiej infrastrukturze jest to, że z usług takich serwerów nie korzystają inni użytkownicy, tak ja ma to miejsce w przypadku serwerów wchodzących w skład publicznej chmury.

Pomysł tworzenia infrastruktur typu hosted bare metal wspierają obecnie tacy potentaci jak IBM (który zainteresował się tą technologią na poważnie po przejęciu firmy SoftLayer) oraz Rackspace i Internap. Specjaliści nie są jednak do końca przekonani, że rozwiązania takie będą w stanie konkurować ze standardowymi, chmurowymi rozwiązaniami IaaS. Uważają raczej, że będą one po prostu jedną z atrakcyjnych alternatyw, na którą może się zdecydować sporo firm.

Różne zastosowania

Użytkownicy korzystający z infrastruktur hosted bare metal działają w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku chmurowych usług IaaS. Najpierw łączą się w trybie online z portalem, definiują swoje potrzeby (czyli rezerwują konkretne zasoby IT), na następnie rozliczają się z dostawca usługi zgodnie z obowiązują taryfą (np. za każdą godzinę korzystania z określonych zasobów). Środowiska IaaS i bare metal różnią między sobą głównie tym, że każde z nich jest lepiej przygotowane do obsługiwania aplikacji, które mają specyficzne wymagania.

I tak środowisko bare metal obsłuży na pewno lepiej aplikacje, które przetwarzają bez przerwy intensywnie dane i muszą mieć do dyspozycji pamięć systemową o dużej pojemności. Z kolei środowisko IaaS jest lepiej przygotowane do obsługiwania zmieniających się w czasie obciążeń. Trudno powiedzieć, że jedno z nich jest lepsze od drugiego. Każde z nich poradzi sobie po prostu lepiej z określonym rodzajem aplikacji .

Środowiska IaaS i bare metal różnią się między sobą jeszcze pod jednym, bardzo ważnym względem. Chodzi o ceny usług, które świadczą. I tak np. za usługę Bare Metal opracowaną przez SoftLayer użytkownik płaci 0,37 USD (za jedną godzinę, mając do dyspozycji serwer zawierający czterordzeniowy procesor i pamięć RAM o pojemności 8 GB). W przypadku chmurowej usługi Microsoft Azure, użytkownik płaci za każde wystąpienie maszyny wirtualnej 0,018 USD (również za jedną godzinę). Spora różnica, jednak wydajność środowiska Azure nie umywa się do wydajności środowiska Bare Metal.

Bare metal to brak kłopotliwych sąsiadów

Wielu użytkowników publicznych chmur IaaS narzeka na tzw. “kłopotliwych sąsiadów“ (noisy neighbors). Chodzi tu o to, że inni użytkownicy usługi współużytkują tę samą infrastrukturę IT i skonfigurowane przez nich wirtualne maszyny, funkcjonujące w obszarze tego samego fizycznego serwera, zaburzają pracę innych wirtualnych maszyn. W systemach bazujących na infrastrukturach bare metal nie dochodzi do takich sytuacji i ich użytkownicy nie muszą się obawiać “kłopotliwych sąsiadów”.

Twórcy infrastruktury bare metal opracowali dodatkowy mechanizm, który zapewnia użytkownikom jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Są to tzw. kontenery aplikacji. Użytkownik nie musi z nich korzystać. Jeśli jednak zależy mu na tym, aby jego ważna aplikacja biznesowa była kompletnie odizolowana od otoczenia, może skonfigurować w ramach infrastruktury taki kontener i umieścić w nim aplikację. Ma wtedy też pewność, że aplikacja będzie obsługiwana z maksymalną szybkością, jaką może oferować dana infrastruktura bare metal.

Skalowalność – silna strona chmurowych usług IaaS

Infrastruktury hosted bare metal mają również wady. Zasoby oferowane przez chmurę IaaS można elastycznie skalować, co w przypadku infrastruktur hosted bare metal jest bardzo trudne.

Chmury IaaS oferują dopracowane w szczegółach narzędzia, które mogą efektywnie zarządzać zasobami, czego nie można powiedzieć o infrastrukturach hosted bare metal. Ich użytkownicy muszą się dobrze natrudzić, aby replikować maszyny wirtualne czy wykonać ich backup. W przypadku chmur IaaS operacja taka przebiega dużo sprawniej.

Dostawcy chmurowych usług IaaS mają świadomość tego, że systemy hosted bare metal stanowią dla nich konkurencję. Dlatego czynią wszystko, aby ich oferta była bardziej atrakcyjna, również pod względem wydajności. To samo można powiedzieć o najnowszych hiperwizorach tworzących w ramach chmur wirtualne maszyny. Pracują one obecnie dużo efektywniej niż te, które były dostępne do tej pory.

Podsumowując można powiedzieć, że infrastruktury hosted bare metal mogą być dla niektórych firm atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych chmurowych usług IaaS, choć nie wydaje się by na dłuższą metę mogły im poważnie zagrozić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200